Türkan Seven, Sofya’da 101 yemek tarifi içeren “Bir Tutam Serotonin” isimli kitabını tanıttıPerşembe, 09 Mart 2023

Türkan Seven, Sofya’da 101 yemek tarifi içeren “Bir Tutam Serotonin” isimli kitabını tanıttı

Sofya Şehir Kütüphanesi’nde Türkan Seven’in, 101 yemek tarifi içeren “Bir Tutam Serotonin” isimli kitabının tanıtımı yapıldı. Türk çayı, kurabiye ve tulumba tatlısı ikram edilen katılımcılar, 18 yaşındaki Ayhan Karaoğlan'ın bu etkinlik için özel olarak yazdığı şarkıyı da dinlediler.

Yazar, utangaç bir gülümsemeyle ve aslında pek çok dilbilimciyi utandıracak seviyede olan, konuşmayı unutmaya başladığını söylediği Bulgarcası için özür dileyerek kitabını tanıttı.

Türkan’ın aynı isimli Facebook sayfasının, çorbalar, mezeler, etsiz yemekler, etli ana yemekler, börek ve ekmekler, kekler ve kurabiyeler, pilav ve tatlıların hazırlanması konusunda bilgi ve deneyimlenen becerilerinden faydalanan 85 binden fazla takipçisi var.

Yazar, birbirinden lezzetli bu tarifleri ailesine ve arkadaşlarına birçok kez ikram etti. Razgrad (Hezargrat) doğumlu diş hekiminin sloganının "Sevgiyle Hazırlanan Yemekler" olması boşuna değil.

Onlarca yıldır İstanbul'da yaşan Türkan Seven, birçok yılını diş hekimi ve daha sonra kendi kliniğinin yöneticisi olarak kariyerine adadı. O sıralarda yaşlı bir Türk kadını ona ev işlerinde yardımcı oldu ve farkına varmadan ondan hangi ürünlerin dökülmemesi için geniş ve alçak bir tencerede daha başarılı bir şekilde pişirildiği, belirli bir yemek pişirirken en iyi sonucu elde etmek için ürünlerin sırası, blogcu fırında her türlü yemek hazırlamak için can attığı için hamur işi yapmanın püf noktaları gibi pratik bilgiler elde etti.

Başlangıçta Türkan, yemek pişirerek dinleniyordu, ardından kendi blogu ve Facebook sayfası oluşturma fikrine olgunlaşana kadar yemek tarifleri forumlarında yemek tarifleri yayınlamaya cesaret etti.

Takipçileri o kadar çok ki, çünkü kulвanılan ürünler ve hazırlama sırasından başka gerçek bir Türk kahvesinin nasıl yapıldığı gibi denenmiş ve test edilmiş yemek pişirmenin püf noktalarını da paylaşıyor.

İstanbul'da en sevdiği sokaklar, alışveriş yaptığı mağazalar, yürümeyi en sevdiği yerlerden bahsettiği paylaşımları da çok beğeni alıyor. Hayranlarının isteği üzerine sık sık milyonlarca insanın yaşadığı şehirde dolaşıyor.

Türkan, göze çarpan denemeler yapmaz, ancak en geleneksel yemeğe bile bir tutam serotonin ve ona bireysellik veren aklına gelen biraz bir şey ekler.

Kötü bir ruh halinin yemeği etkilediği ve her zaman mutfakta kocaman bir gülümseme ve dudaklarında bir şarkı ile olman gerektiğine inanmadığını söyleyen yazar,  “Üzgün ve moralim bozukken yemek yapmaya başlıyorum ve kötü düşünceler kayboluyor" diye anlattı.

Lüks baskılı “Bir Tutam Serotonin” kitabı, kıskanılacak bir okuyucu kitlesine sahip ve şimdiden ikinci baskısı çıktı. Kitap, büyük kırtasiye zincirlerinde satış açısından ilk sıralarda yer aldı.

Kaynak: https://epicenter.bg/


DİĞER HABERLER