Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cebel Günü için gönderdiği mesajıCuma, 20 Mayıs 2022

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cebel Günü için gönderdiği mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cebel 1989 Bulgaristan Türklerinin Barışçıl Ayaklanması ve Şehitleri Anma Törenine gönderdiği ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından okunan mesajı:

"BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN KOMÜNİST REJİME KARŞI BARIŞÇIL AYAKLANMALARININ 33. YILDÖNÜMÜ VE ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENLERİ MESAJI" (19 MAYIS 2022)

Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin kıymetli mensupları,
Saygıdeğer misafirler,
Aziz kardeşlerim,
Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.

Komünist rejimin Bulgaristan Türklerini ve Bulgaristan’daki diğer Müslümanları hedef alan baskı, zulüm ve asimilasyon politikalarına karşı 19 Mayıs 1989 tarihinde Cebel’de başlayan barışçıl ayaklanmanın 33. Yıldönümünü idrak ettiğimiz bu anlamlı günde, bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyorum.
Bulgaristan Türklerinin kimlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesi, komünist rejime vurulan en büyük darbelerden birisi olmuştur.
Bu şanlı direniş, hiç şüphesiz, tüm Doğu Avrupa’daki özgürlük ve demokrasi hareketleri tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır.
Asimile edilmek için isimleri değiştirilmeye çalışılan, dini inançlarının gereklerini yerine getirmeleri engellenen, en temel hak ve özgürlükleri gasp edilen, bu politikalara karşı çıktıkları için toplama kamplarına sürülen soydaşlarımızın, komşumuz Bulgaristan’ın eşit ve onurlu vatandaşları olarak hayatlarını refah içinde sürdürmeleri temel beklentimizdir.
Komünist rejimin yıkılmasında önemli rol oynayan Bulgaristan Türklerinin, Bulgaristan demokrasisine, Bulgaristan’ın Avrupa-Atlantik bütünleşmesine ve Balkanlar’da barış ve istikrar arayışlarına yaptıkları yeri doldurulmaz katkıların önümüzdeki süreçte de artarak devam edeceğine inanıyorum.
Anavatan olarak her zaman soydaşlarımızın yanında olacağımızı bugün bir kez daha ifade etmek isterim.
Bulgaristan Türklerinin bu gurur günü, Anavatan’da bundan 103 yıl önce Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan Milli Mücadelemizin de yıldönümüne denk gelmektedir.
Bütün Türk dünyası için anlam ifade eden bu günü Türkiye’de  Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz.
Bu vesileyle, 1913-1915 yılları arasında Sofya’da Askeri Ataşe olarak misafir ettiğiniz Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, Milli Mücadelemizin bütün kahramanlarını saygıyla anıyorum.
Bulgaristan Türklerinin destansı direnişinin bütün şehitlerine Rabbimden rahmet diliyor; bir kısmı ebediyete irtihal etmiş kahramanları şükranla yad ediyorum.
Sizler vasıtasıyla komşumuz ve NATO müttefikimiz Bulgaristan’ın bütün kıymetli vatandaşlarını sevgiyle selamlıyorum.
Kalın sağlıcakla.

Recep Tayyip ERDOĞAN
Türkiye Cumhurbaşkanı


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER