Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü’nün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü MakalesiSalı, 13 Temmuz 2021

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü’nün  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Makalesi

Beş yıl önce, 15 Temmuz 2016 tarihinde, Türkiye, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) düzenlediği hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Darbe teşebbüsünde bulunanlar, anayasal düzenimizi ve tüm demokratik kurumlarımızı hedef almıştır.

15 Temmuz girişimi, bir askeri kalkışmanın ötesinde, bir ihanet ve vahşet eylemi olarak ortaya çıkmıştır. Sözkonusu teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en kanlı terör eylemini teşkil etmektedir.

Tezgâhlanan kalkışmada, darbeciler, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Milli İstihbarat Teşkilatı karargâhını, Özel Harekât Merkezi’ni ve diğer kamu kurumlarını bombalamışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast girişiminde bulunmuşlar; girişime katılmayı reddeden masum askeri personeli şehit etmişler; ülkenin demokratik kurumlarını savunmak için sokağa çıkan sivillere karşı ölümcül silahlar kullanmışlardır.

Darbe girişimi, dünyaya örnek bir kahramanlık ve kararlılıkla darbecilere karşı koyan milletimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin, emniyet güçlerimizin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatanına, anayasal düzene bağlı büyük bir kesiminin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tam bir dayanışma ve milli birlik ve beraberlik ruhu içinde hareket etmesiyle başarısız kılınmıştır.

Türk milleti, sokaklara dökülüp darbeye karşı direnerek tarihi bir dayanışma örneği sergilemiştir. Sokaklardaki vatandaşlarımız uçaklardan atılan bombaların, helikopter ateşinin ve tank toplarının hedefi olmuştur. Hain darbe teşebbüsü karşısında ne yazık ki 251 vatandaşımız şehit düşmüş, 2500’ü aşkın vatandaşımız ise yaralanmıştır.

15 Temmuz Türk demokrasisi ve devleti için bir güç ve sebat sınavıydı. Bu sınavı geçtiğimiz için gurur duymaktayız.

Hain darbe girişimi karşısında Demokrasiye ve Milli Egemenliğine sahip çıkarken şehit düşen vatandaşlarımızın yüce anısının önünde saygıyla eğilmekteyiz.

Geçtiğimiz beş yıl içerisinde devletimizin temel önceliklerinden birini yurt içinde ve yurt dışında FETÖ ile mücadele oluşturmuştur.

Yurt içinde, 15 Temmuz sorumlularının hukukun üstünlüğü ilkesi temelinde adalet önünde hesap vermeleri sağlanmış, FETÖ’nün devlet kurumları içerisindeki örgütsel yapılanması deşifre edilmiş, mensupları hakkında idari ve adli süreçler başlatılmış, nihai tahlilde örgütün paralel devlet yapılanması çökertilmiştir.

FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasıyla mücadele de devletimizin öncelikli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürmektedir. Kararlılıkla yürütülen bilgilendirme faaliyetlerimiz neticesinde, diğer ülkelerde FETÖ’ye karşı farkındalık artmış, örgütün yurdışı yapılanmasında ve manevra alanında ciddi bir daralma yaşanmıştır.

Çeşitli ülkeler ve uluslararası örgütler, FETÖ’yü terör örgütü olarak ilan etmişlerdir.

FETÖ’nün yurtdışı yapılanmasına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülecektir.

Bulgaristan 15 Temmuz hain darbe girişiminde demokrasinin ve Türk halkının meşru iradesinin yanında durduğunu ortaya koymuştur. Bulgaristan hükümetinin ve halkının bu duruşu hafızalarımızda yerini koruyacaktır. Bulgaristan’da rahat bir hareket alanı bulamamış olan bu habis yapının tamamıyla ortadan kaldırılması için Bulgaristan makamlarıyla diyalogumuz sürecektir.

Türkiye’de Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilen 15 Temmuz, büyük bir sınamaya karşı milli birlik ve beraberliğimizin perçinlendiği tarihtir. Arka planında fedakarlık, azim ve demokrasiye sahip çıkma iradesi yatmaktadır.

Bu vesileyle, darbe girişimine karşı direnirken yaşamlarını feda eden insanlarımızı bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.


DİĞER HABERLER