Türkiye Cumhuriyeti’nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Sait Uyanık’ın MesajıPerşembe, 02 Mayıs 2024

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Sait Uyanık’ın Mesajı

Sevgili Vatandaşlarımız, Değerli Bulgar Dostlarımız ve Kıymetli Soydaşlarımız,

1 Mayıs 2024 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin Sofya Büyükelçisi olarak görevime başlamış bulunuyorum.

Ortak geçmişe sahip olduğumuz, komşumuz, dostumuz ve müttefikimiz Bulgaristan’da ülkemizi temsil edecek olmanın gurur ve heyecanını yaşıyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Askeri Ataşe olarak görev yaptığı bir Büyükelçilikte görev yapacak olmaktan ayrıca onur duyuyorum.

Köklü bağlarla birbirine bağlı iki ülke olan Türkiye ve Bulgaristan arasındaki işbirliği ve dostluk, uluslararası barışa yönelik tehditlerin arttığı günümüzde, Balkanlar başta olmak üzere bölgemizin istikrarı bakımından önem arzetmektedir.

Özellikle son yıllarda, karşılıklı üst düzey ziyaretlerin de ikili ilişkilerimize kazandırdığı ivmeyle, ekonomiden ulaştırmaya, enerjiden savunma sanayiine, kültürden eğitime, geniş bir yelpazede işbirliğimizin güçlenmekte olduğunu görüyoruz.

Bulgaristan, Avrupa ülkeleriyle ülkemiz arasında köprü vazifesi gören, karayolu taşımacılığında ülkemizin batıya açılan kapısıdır. Bu bağlamda en temel önceliklerimizden biri de Bulgaristan’dan sınır geçişlerinin hızlı, güvenli ve huzurlu bir şekilde gerçekleştirilmesine yönelik çabalarımızı sürdürmek olacaktır. Bu konuda ilgili Bulgaristan makamlarıyla yakın temasımızı ve işbirliğimizi güçlendirmek için çalışacağız.

Ticari ve ekonomik ilişkilerimiz büyük bir potansiyele sahip olup, ticaret hacmimiz ortak hedefimiz olan 10 milyar avroya her geçen gün yaklaşmaktadır. Özel sektörümüzün Bulgaristan’a yatırımlarının toplamı 2,5 milyar dolara ulaşmış bulunmaktadır. Türk şirketlerinin faaliyetleri hem Türkiye hem de Bulgaristan’ın ihracat temelli büyümesine katkı sağlamaktadır.

Türk ve Bulgar halkları arasındaki kültürel yakınlık, ikili kültürel ilişkilerimizin gelişmesi için en sağlam zemini teşkil etmektedir. Bulgaristan’la ortak tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasına yönelik karşılıklı adımların, köklü dostluk bağlarımızı daha da kuvvetlendireceğine inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki kültürel etkileşimin arttırılmasına yönelik faaliyetlerimize ağırlık vereceğiz.

Burgaz ve Filibe Başkonsoloslarımızla birlikte vatandaşlarımızın konsolosluk konuları başta olmak üzere, ihtiyaç duyabilecekleri hizmetleri etkin ve hızlı bir şekilde sunarak kendilerine destek olmak, öncelikli hedefimiz olacaktır.

Bu vesileyle şahsım ve tüm çalışma arkadaşlarım adına sizleri en içten dileklerimle saygıyla selamlıyorum.

Mehmet Sait Uyanık

Büyükelçi


DİĞER HABERLER