Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Bulgaristan'daCuma, 25 Şubat 2011

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Bulgaristan'daTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu merkezi başkent Sofya'da bulunan Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TBTSO) ziyaret etti.
Bulgaristan'da çalışan Türk iş adamları ile tanışarak, sorunlarını dinleyen Hisarcıklıoğlu, ''Yurt dışında çalışan Türk iş adamları, İngilizcede 'soft power' olarak adlandırdığımız, ülkemizin yumuşak gücü sizlersiniz'' dedi.
Rifat Hisarcıklıoğlu, Bulgaristan'ın dönem başkanlığını yaptığı bölgeden 10 ülkenin üye olduğu, Balkan Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği'nin Bulgaristan Sanayi ve Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantısına katıldı.
Hisarcıklıoğlu, toplantıdan sonra TBTSO merkezini ziyaret ederek burada yaklaşık bir saat çalışma toplantısına katıldı.
Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTPP) Türkiye'de Dış ekonomik İlişkiler Kurulu'nu (DEİK) muhatap gördüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, TBTSO'nun, BTPP ile ilişkilerini sağlam tutması gerektiğini vurguladı.
''Türkiye'nin en yakın komşusu olan Bulgaristan'ın aynı zamanda Türkiye'nin Batıya açılan kapısı olduğunu'' ifade eden Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan öyle ya da böyle gelecekte dünyanın kabul ettiği en üst standartlarına sahip olan ülke haline gelecek. BTPP ile çok iyi ilişkilerinizin olması lazım. BTPP Başkanı Tzvetan Simeonov'un başkanlığını yaptığı Bulgar?Türk İş Konseyi'ne üye olmanız lazım. Dünyada ticaretin yüzde 50'si komşu ile yapılır. Bu ticaret hem onu hem kendimizi zenginleştiriyor. Birbirleri ile iyi ticaret yapan komşular arasında kavga olmaz, dostluk olur.''
Hisarcıklıoğlu, TBTSO'nun, bir an önce dünyanın dört bir yanındaki Türk iş adamları ve onları yerel muhatapları ile temas sağlayan Dünya Türk İş Konseyi'nin de üyesi olmasının şart olduğunu söyledi.
Makedonya ve Bosna Hersek sonrası Bulgaristan'da faaliyet gösteren Türk iş adamları ile tanışmaktan mutluluk duyduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, dünyaya açılan Türk girişimcilerine verilen desteğin güçlü olduğunu vurguladı.

Sofya Balkanlar'da Türk iş adamların merkezi olacak mı?

TBTSO Başkanı Zeki Bayram, Balkanlar'ın merkezinde bulunan Bulgaristan'ın bölgede çalışan Türk iş adamlarının merkezi olması teklifinde bulundu. Bayram, ''Bulgaristan'da gerek yatırımcı, gerekse tüccar olarak çalışan Türk iş adamları, Bulgar iş sektörüne katkıda bulunuyor. Yatırımcılarımız burada istihdam yaratırken Bulgar ekonomisine katkı sağlıyor'' ifadesini kullandı.
Bulgaristan'da 1990 yılı sonrası bu ülkeye 8500 Türk şirketinin kurulduğunu bugün ise 1300 şirketin aktif faaliyet gösterip Bulgar ekonomisine katkıda bulunduğunu kaydeden Zeki Bayram, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na, onur plaketi verdi.


DİĞER HABERLER