Türkiye'de oturan emekliler, yaşam beyannamelerini 27 Ağustos'a kadar verebilirCuma, 23 Ağustos 2019

Türkiye'de oturan emekliler, yaşam beyannamelerini 27 Ağustos'a kadar verebilir Ulusal Sigorta Enstitüsü'nden (NOİ) yapılan açıklamada Türkiye'de ikamet eden ve Bulgaristan'dan emekli maaşı alan Bulgaristan vatandaşlarının, Bulgaristan ve Türkiye hükümetleri arasında emekli maaşlarının Türkiye'de ödenmesine ilişkin anlaşma uyarınca yılda iki kez olmak üzere sağ olduklarına dair onaylı beyanname vermek zorunda oldukları hatırlatıldı.

Emekliler, ocak ve temmuz aylarında sağ olduklarına dair beyannamelerini tasdik ettirmek için Türkiye'de yetkili makamlara bizzat müracaat etmelidirler.

Daha sonra belgenin aslı, posta kodu 1303 Sofya, Aleksandır Stamboliyski Bulvarı No: 62-64 adresinde bulunan NOİ Avrupa Düzenlemeleri ve Uluslararası Anlaşmalar Müdürlüğü'ne gönderilmelidir.

Beyannameler, yılın birinci yarısı için 10 Şubat'a kadar verilmelidir. Aksi takdirde bu süre içerisinde beyanname vermeyen emeklilerin maaşı kesilecek. Yılın ikinci yarısı için beyanname verme süresi 10 Ağustos'a kadardı, ancak 27 Ağustos 2019'a kadar uzatıldı.

Emekli maaşı kesilen emeklilerin, onaylı beyannamelerini NOİ'ye vermeleri halinde maaşları tekrar ödenmeye başlanacak.

Onay işlemini yapan resmi makamlar, Bulgaristan'ın Türkiye Büyükelçiliği ve konsoloslukları, Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu ve belediye, muhtarlık, il idaresi, noterlik ve Türkiye'nin mevzuatında belirlenen başka makamlardır.

Basın açıklamasında Türkiye'de oturan emeklilerin sağ olduklarına dair beyanname örneğini, NOİ'nin internet sitesinde Tüketici Hakkında /Formlar/ Düzenlemelere Göre Formlar ve Örnekler/Başka Ülkelerde Yaşayan Kişilere Emekli Maaşı Ödenmesine Devam Edilmesine Dair Beyanname Örnekleri bölümünde bulabileceği bildirildi.


DİĞER HABERLER