Türkiye'nin AB'ne üyelik müzakereleri oylamasında Bulgaristan'ın AP milletvekilleri nasıl oy kullandılarCuma, 25 Kasım 2016

Türkiye'nin AB'ne üyelik müzakereleri oylamasında Bulgaristan'ın AP milletvekilleri nasıl oy kullandılar   Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekillerinin yarısı, Avrupa Parlamentosu'nun Avrupa Komisyonu ve AB üyesi ülkeleri Türkiye ile üyelik müzakerelerini geçici olarak dondurmaya çağıran karar tasarısını desteklediler.

Karar tasarısı dün yapılan oylamada 479 kabul oyu, 37 ret oyu ve 107 çekimser oyla kabul edildi. AP milletvekilleri, argüman olarak 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hal durumu sırasında Türk hükümetinin orantısız tepki verdiğini ve baskıcı önlemler kullandığını öne sürdüler.

Çeşitli AP gruplarında yer alan Bulgaristan'ın 17 AP milletvekillerinden 9'u kararı desteklerken 3'ü karşı çıktı, 1'i çekimser kaldı, 4'ü ise oylamaya katılmadı.

Bulgaristan'ın Avrupa Halk Partisi (ENP) Grubu ve çoğu milletvekillerinin yer aldığı Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (PASD) üyesi milletvekilleri tasarıya en büyük oranda destek verdiler. Karar tasarına karşı oy kullananların hepsi Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) üyesi olan milletvekilleridir.

Karar tasarısı oylamasında Bulgaristan'ın AP milletvekilleri şu şekilde oy kullandılar:

Grubunun Pozisyonuna Aykırı Olarak Kabul Oyu Kullanan
Angel Cambazki (Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular İttifakı (AECR)/VMRO)
Kabul Oyu Kullananlar
Mariya Gabriel (ENP/GERB)
İliyana Yotova (PASD/BSP)
Svetoslav Malinov (ENP/DSB)
Andrey Novakov (ENP/GERB)
Eva Paunova (ENP/GERB)
Georgi Pirinski (PASD/BSP)
Sergey Stanişev (PASD/BSP)
Vladimir Uruçev (ENP/GERB)
Grubunun Pozisyonuna Aykırı Olarak Ret Oyu Kullananlar
Necmi Ali (ALDE/HÖH)
Filiz Hüsmenova (ALDE/ HÖH)
İlhan Küçük (ALDE/HÖH)
Grubunun Pozisyonunu Desteklemeden Çekimser Oy Kullanan
Momçil Nekov (PASD/BSP)
Oylamaya Katılmayanlar
Nikola Barekov (AECR)
Andrey Kovaçev (ENP/GERB)
Emil Radev (ENP/GERB)
İskra Mihaylova (ALDE/HÖH)


DİĞER HABERLER