Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu'nda değişiklikler kabul edildiPerşembe, 25 Şubat 2016

Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu'nda değişiklikler kabul edildi Meclis, ikinci okumada Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıyı kabul etti. Bununla ilgili Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva, "Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu'nda değişikliklerle devletin tütüncülük sektöründe yer alan kişilerin bilinmesine yönelik bir adım atıyoruz. Branşta çalışanların ağır bir tütün alım kampanyası ve sektörde yıllarca biriken problemler yaşadıkları bilinmesi gerekir. Son yapılan tütün pazarının liberalleşmesi de branşa kötü yansıdı" dedi.

Kanun tasarısını destekleyen tüm Meclis gruplarına teşekkür eden Bakan, "Bu değişiklikler uzun bir tartışma sürecinden sonra kabul edildi. Mecliste ilk okumada kabul edilmesinden bugüne kadar oldukça uzun bir süre geçtiğini siz de biliyorsunuz. Bu değişiklikler, tütün üreticileri, tütün alıcıları ve tütün işleme tesisi sahipleri gibi sektörde tüm ilgili taraflar arasında varılan uzlaşma sonucu kabul edildi. Kabul edilen değişikliklerle devletin tütüncülük sektöründe yer alan kişilerin bilinmesine ve daimi tütün komisyonları oluşturarak, tütün alım kampanyalarında tütünün kalitesiyle ilgili tartışmalar çıktığında tesirli olmasına yönelik bir adım ileriye atıyoruz" diye yorum yaptı. Bakanın ifadelerine göre kanun değişikliklerle tütün sektörünü temsil eden branş örgütlerinin faaliyeti düzenleniyor ve toplu sözleşmeler imzalanmasına imkan veriliyor. Bakan Taneva, "Tütüncülük sektöründe yer alan kişilerin temsil edileceği bir sicil oluşturulacak. Öyle ki her iki taraf açısından problemler olmasın. Bu pazarda yer alan her iki taraf da güvenlik ve sürdürülebilirliğe ihtiyaç duyuyor" diye kaydetti. Bakanın ifadelerine göre üretici ürettiği malın satın alınacağına, alıcı ise anlaşılan miktarda ve kalitede tütün alacağının garanti edilmesine ihtiyaç duyuyor. Her yıl bu konularda anlaşmazlıklar çıktığını izah eden Bakan, "Anlaşılan miktardan fazla olan tütünden dolayı her yıl alım kampanyasında tütün üreticileri arasında gerginlik yaşanıyor. Öte yandan sorunların birikmesi tütün işletmelerinde sürdürülebilirlik olmamasına yol açtı. Bu sorunlara hemen el atılmasını ve daha gelecek kampanyada tütün pazarının iyileşmesini sağlamasını umuyorum. Tüm tütün üreticileri, bugün kabul edilen değişikliklerle alıcı firmalarla sözleşme imzalamaları şartı getirildiğini bilmeliler" dedi.

Bakan Taneva, devletin bir ticari kuruluş olmadığının altını çizerek, "Biz bu tütünü ne alabiliriz, ne de işleyebiliriz. Devletin bu süreçte doğrudan yer alması beklenemez" diye belirtti.


DİĞER HABERLER