Üç Deniz Girişimi Yatırım Fonu, ilk büyük yatırımını Bulgaristan'da yaptıPazartesi, 20 Haziran 2022

Üç Deniz Girişimi Yatırım Fonu, ilk büyük yatırımını Bulgaristan'da yaptı

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bu yıl Letonya'nın ev sahipliğinde düzenlenen bölgesel iş birliği girişimi olan Üç Deniz Girişimi Zirvesi’ne katıldı. Cumhurbaşkanı, zirvenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Üç Deniz Girişimi Altyapı Yatırım Fonu, ilk büyük doğrudan yatırımını Bulgaristan'da yaparak Burgaz Limanı hisselerinin önemli bir payını satın aldı” diye duyurdu.

Radev, “Burgaz Limanı, Avrupa Birliği'nin İstanbul Boğazı'na en yakın limanıdır. O, bölgemizi Orta Doğu ve Asya ile birleştirmede önemli bir rol oynamaktadır” diye belirtti ve yatırımın bölge genelinde daha fazla bağlanabilirlik ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmede önemli bir rol oynayacağını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, “Bu yatırım, siyasi irade, koordineli çabalar ve sıkı çalışma olduğunda işlerin nasıl yürüdüğünün kanıtıdır. Bu, Bulgaristan'a daha fazla yatırım çekmek için tüm inisiyatifleri, uluslararası ve finansal araçları kullanmak için nasıl çalışmamız gerektiğinin bir örneğidir” diye belirtti.

Radev’in ifadesine göre, yatırım, bağımsız dış finans kurumlarının derinlemesine analizlerinin sonucunda yapıldı. Cumhurbaşkanı, “Bu yatırım, Bulgaristan'a olan güveni ve ülkemizin görünürlüğünü artırıyor, onu yatırım haritasında çok daha iyi konumlandırıyor” dedi.

Üç Deniz Girişimi Yatırım Fonu, Şubat 2020'den beri faaliyet gösteriyor. Fon, yatırımlarını tamamen ticari koşullara dayandıran yatırım danışmanı Amber Infrastructure Group tarafından yönetiliyor.


DİĞER HABERLER