Üç şirkete A Sınıf Yatırım Sertifikası verildiÇarşamba, 28 Temmuz 2021

Üç şirkete A Sınıf Yatırım Sertifikası verildi

Ekonomi Bakanı Kiril Petkov, bakanlıkta düzenlenen törende Yatırımları Teşvik Kanunu çerçevesinde üç şirketin projelerine A Sınıf Yatırım Sertifikası verdi. A Sınıf Yatırım Sertifikası verilen projelerin toplam tutarı 54 182 milyon leva. Bu projelerle yaklaşık 240 kişilik istihdam yaratılması öngörülüyor.

Türk şirketi Şişecam'ın Bulgaristan'da faaliyet gösteren şirketlerinden Trakya Glass Bulgaria Şirketinin Tırgovişte (Eskicuma) şehrinde hayata geçirilecek "Mamul Ürünleri Nihai İşleme Atölyesi" projesi için A Sınıf Yatırım Sertifikası verildi. Toplam tutarı 27 382 000 leva olan yatırım projesinin 10 kişilik yeni istihdam yaratması öngörülüyor.

“Yeni üretim kapasitesinin oluşturulması ve depolar kurulmasıyla Gotmar Şirketinin üretim kapasitesinin artırılması ve fotovoltaik üretim tesisleri kurulmasıyla elektrik maliyetlerinin azaltılması” projesi için Gotmar Şirketine de A Sınıf Yatırım Sertifikası verildi. Projenin toplam tutarı 16 800 000 leva. Yatırım projesinin uygulanması sırasında ve sonucunda 200 kişilik yeni istihdam yaratılacak.

Yatırımları Teşvik Kanunu çerçevesinde A Sınıf Yatırım Sertifikası verilen üçüncü proje, Türk TEKLAS Holding'in Teklas Bulgaristan Şirketinin Vratsa (İvraca) şehrinde hayata geçireceği “Üretimin genişletilmesi ve bitmiş ürünlerin depolanması için robotik depo kurulumu” projesidir. Toplam tutarı 10 milyon leva olan yatırım projesiyle 30 kişilik yeni istihdam yaratılacak.

Bakan Petkov, yatırımcılara ürünlerini Bulgaristan’da sattıkları ve üretimlerini genişlettikleri için teşekkür ederek, tüm yatırım projelerinin ihracata yönelik olduğunu ve bunun Bulgaristan'ın ekonomik büyümesine büyük katkı sağladığını vurguladı. Her üç proje de başkent dışında uygulanmakta ve bölgesel ekonomik kalkınmaya önemli katkılar sağlamaktadır.

2021 yılının başından beri Yatırımları Teşvik Kanunu çerçevesinde A Sınıf Yatırım Sertifikası verilen projelerin sayısı 17’ye çıktı. Toplam tutarı 868,06 milyon leva olan yatırım projeleriyle 1701 kişilik yeni istihdam yaratılması öngörülüyor.


DİĞER HABERLER