Üç yatırım projesiyle 300 kişi istihdam edilecekPazartesi, 30 Kasım 2020

Üç yatırım projesiyle 300 kişi istihdam edilecekEkonomi Bakanı Lıçezar Borisov, ön verilere göre yılın üçüncü çeyreğinde yatırımların yeniden artmaya başladığını belirtti. Bakanın ifadesine göre, yatırımların üçüncü çeyrekte gayri safi yurt içi hasıla ( GSYİH) yapısındaki payı, ikinci çeyrek sonuna göre reel olarak yüzde 4,3 oranında artış gösterdi.

Borisov, Bulgaristan Merkez Bankasının (BNB) açıkladığı Bulgaristan'ın uluslararası yatırım pozisyonu verilerine göre, geçen yıl içinde yatırım miktarının 1 milyar avro arttığını ve hükümetin görev süresinin başlangıcından bu yana ise 6 milyar avro arttığını vurguladı.

BADER Bulgaristan Şirketinin yatırımı, Ruse (Rusçuk) ilçesinin sınırları içerisinde gerçekleştirilecek olan otomotiv endüstrisi için döşeme üretimine yönelik. 1 500 000 leva tutarındaki proje kapsamında 180 yeni istihdam yaratılacak. BADER Bulgaria Şirketi, otomotiv iç mekan malzemeleri üretiminde dünyada lider konumunda bulunan Almanya merkezli Bader Holding GmbH & Co. KG'nin bir parçası. Otomotiv pazarı için deri üretiminde lider olan şirket, 5 kıtada bulunan 15 modern tesiste 11 300'ün üzerinde çalışana sahip. Yatırım projesi, otomobil iç mekân malzemeleri dikim işletmesi kurulmasına yönelik.

A sınıfı yatırımcı sertifikası alacak olan ikinci proje ile Pharmalex Bulgaria Şirketinin faaliyetinin genişletilmesi amaçlanıyor. Projenin yatırım tutarı 120 000 levaya ulaşacak ve 60 kişilik istihdam yaratılacak. Şirketin faaliyet konusu, danışmanlık ve pazarlama hizmetlerinin sağlanması, pazar araştırması, sağlık sektörü ve ilgili alanlarda ürün araştırmalarından elde edilen verilerin analizi ve işlenmesine ilişkin faaliyetler. Şirket, geliştirme, düzenleyici faaliyetler, ilaç güvenliği, kalite gereksinimlerine uygunluk ile ilgili alanlarda faaliyetlerini genişletmeyi planlıyor.

B sınıfı yatırımcı sertifikası alacak olan ROCK 7 Şirketinin projesi, Tırgovişte (Eskicuma) ilçesinde hayata geçirilecek taş yünü üretimi için tesis inşaatı projesi. Projenin yatırım tutarı 6 770 000 leva olup 49 kişilik istihdam yaratılacak. Yatırım projesi, yıllık 10 000 ton kapasiteli bazalt taş yünü üretim tesisinin kurulmasını öngörüyor.


DİĞER HABERLER