Ukrayna Başbakan Yardımcısı ile görüşen Küçük, ülkenin egemenliğine desteğini açıkladıÇarşamba, 26 Ocak 2022

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ile görüşen Küçük, ülkenin egemenliğine desteğini açıkladı

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili ve adını “Avrupa’yı Yenile” olarak değiştiren Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Eş Başkanı İlhan Küçük, Ukrayna'nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Olga Stefanişina ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Küçük, görüşmede şunları kaydetti: “Ukrayna bağımsız bir devlet ve bizler onun egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tecavüz etmeye yönelik her türlü girişime karşı çıkmalıyız”. İkili, bölgedeki durumu görüştü.

Küçük, Avrupalı ​​ortakların AB ve NATO üyeliği yolunda Ukrayna'yı destekleyeceği konusunda kararlıydı.

AP milletvekili, “Demokrasi, özgürlük ve eşitlik medeni bir tercih ve eğer Ukrayna NATO ve AB üyesi olmak istiyorsa çabalarını desteklemeliyiz. Diplomasi, durumla başa çıkmak için en iyi çözüm, bu yüzden hepimiz gerilimi azaltmak için çalışmalıyız” diye belirtti.

 Başbakan Yardımcısı,  Rus askeri güçlerinin sınır boyunca yoğunlaşmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Stefanişina’nın ifadesine göre, Ukrayna NATO ve AB'nin destek vermesini bekliyor.

Stefanişina, “Ukrayna için bu zor dönemde desteğinize güveniyorum" dedi.

Küçük, Başbakan Yardımcısına NATO ve AB ortaklarının gerilimi azaltmak için birlikte çalışacaklarına dair güvence verdi.


DİĞER HABERLER