Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba Bulgaristan'a geldiSalı, 19 Nisan 2022

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba Bulgaristan'a geldi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, "Katliam yapan, yıkım getiren, işkence ve tecavüz eden bugünkü Rusya, anlayışı hak etmiyor" dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, iki günlük ziyaret kapsamında geldiği Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, Bulgar mevkidaşı Teodora Gençovska ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kuleba, Ukrayna’nın AB ve NATO üyeliğine destek verdiği ve Ukraynalı göçmenlere sahip çıktığı için Bulgaristan'a teşekkür etti.

"Biz, Karadeniz bölgesindeki tüm ülkelerin güvenliği için mücadele veriyoruz"

Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın 55’inci güne girdiğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Biz, sadece Ukrayna için değil, Bulgaristan ve Karadeniz bölgesindeki tüm ülkelerin güvenliği için mücadele veriyoruz. Rusya’nın saldırganlığı ile yüz yüze gelmemeniz için savaşıyoruz. Katliam yapan, yıkım getiren, işkence ve tecavüz eden bugünkü Rusya, anlayışı hak etmiyor. Bunu anlamanızı istiyorum."

Çocukluğunda Bulgaristan’da ailesi ile yaptığı bir tatilini hasretle andığını anlatan Kuleba, "Umarım, yakın bir zamanda Ukraynalılar artık göçmen olarak değil, yine turist olarak Bulgaristan’ı ziyaret ederler.” ifadelerini kullandı.

"Bulgaristan 91 bin Ukraynalı göçmeni ağırlıyor"

Gençovska ise tüm AB ve NATO ülkelerinin Ukrayna’ya destek vermesinin önemine değindi.

Bulgaristan'ın küçük bir devlet olmasına rağmen büyük yardım yaptığını aktaran Gençovska, "Ülkemiz kendi imkanları çerçevesinde 91 bin Ukraynalı göçmeni ağırlamış bulunuyor. Bulgar Kızılhaç Örgütü (BÇK) Ukrayna’ya 1,5 milyon euro, Dışişleri Bakanlığımız ise 185 bin euro yardım gönderdi." dedi.

Gençovska, Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceklerini ve ikili iş birliğinin yakın bir zamanda barış ortamında devam edeceğine umduğunu söyledi.


DİĞER HABERLER