Ukraynalı mülteciler, geçici olarak Sarafovo ve Elhovo'daki tampon merkezlerde barındırılacakSalı, 31 Mayıs 2022

Ukraynalı mülteciler, geçici olarak Sarafovo ve Elhovo'daki tampon merkezlerde barındırılacak

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Etkin Yönetimden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kalina Konstantinova, devletin Ukrayna'daki savaştan kaçanları desteklemek için aldığı önlemlere ilişkin yayımladığı video mesajında, “Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısındaki otellerde konaklayan ve 31 Mayıs'tan sonra gidecek yeri kalmayan Ukraynalı mülteciler, geçici olarak Sarafovo ve Elhovo'daki tampon merkezlerde barındırılacak” diye açıkladı.

Rus saldırganlığının başlangıcından bu yana yaklaşık 300 bin Ukraynalının Bulgaristan'a geldiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı, “Bunlardan 110 000'den fazla kişi Bulgaristan'da geçici koruma statüsüne sahip olup barınma hakkına sahiptir. Onların sayısı, örneğin Gabrovo şehrinin tüm nüfusunun iki katı ve tüm Gabrovo bölgesinin toplamından daha fazladır” diye kaydetti.

Konstantinova, “Üç aydır 110 000'den fazla kişiye günlük, tamamen öngörülemeyen bakım hizmeti sağlıyoruz. Evet, herhalde sosyal yardımları geç alanlar olmuştur. Evet, muhtemelen bazılarının tedavilerini ayarlamak zaman almıştır. Evet, çocuklarını anaokuluna yazdıramayanlar mutlaka olmuştur. Ama bunlar Bulgaristan vatandaşlarının her gün başına gelen şeyler değil mi?” diye sordu.

Başbakan Yardımcısının ifadesine göre Bulgaristan, deniz kıyısındaki otellerde Ukrayna vatandaşlarının konaklamasını karşılayamaz. Tedbirin geçici olduğu ve savaş mültecilerinin kendilerini rahat ve ayakları üzerinde hissetmeleri için bir zaman sağlamayı amaçladığı başından beri açıklandı.

 Konstantinova, “Büyük hayal kırıklığına uğrayarak kesinlikle tatmin edilemeyen kitlesel ve kişisel talepler aldık. Ve burada savunmasız insanlardan bahsetmiyoruz, çünkü en az ev ihtiyaçlarına ilişkin talepleri olan onlar. Bu yüzden bugünkü çabalarımız onlara odaklanmış durumdadır” diye işaret etti.

Başbakan Yardımcısı, ikinci gün sorumlu kurumların geçici koruma alan kişilerden güvenilir ve zamanında bilgi alamadıklarını, onların son ana kadar arabuluculara ve saha ekiplerine niyetlerini bildirmediklerini ve ikinci gün boş otobüslerin geldiğini ve garlardan boş vagonlu trenlerin hareket ettiğini belirterek hükümetin mültecilerin ülkenin iç kısımlarına yeniden yerleştirilmesi için entegrasyon planını sonlandırdığını sözlerine ekledi. Bu bağlamda, deniz kenarındaki otellerde bulunan ve bu aşamada gidecek hiçbir yerleri olmadığını iddia eden tüm Ukraynalı mültecilerin geçici olarak Sarafovo ve Elhovo'daki tampon merkezlerde barındırılacağını belirtti.

Konstantinova, “Diğer ülkelerde olduğu gibi çadır kampları kurmak zorunda kalmamak için kesinlikle her şeyi yaptık” diye vurguladı.

Konstantinova, koruma sağlamanın sunulan bir şey değil, aranan bir şey olduğu konusunda kararlıydı. Başbakan Yardımcısı, “Koruma bir hak, yükümlülük değil. Bu nedenle hiçbir boş otobüs veya boş vagonun hareket etmesine izin verilmeyecek. Şu andan itibaren durumun gelişimi Bulgaristan'daki Ukrayna toplumunun elindedir. Barınağa ihtiyacı olmayanların bunu hemen ilan etmesini şiddetle tavsiye ediyorum. Ancak bu şekilde gerçek ihtiyaç sahibi insanlarla anında ilgilenebileceğiz. Gerçek ihtiyacı olan insanlar için onları bekleyen üslerimiz, gıdalarımız ve ekiplerimiz var” dedi.


DİĞER HABERLER