Ulaşım sektörü temsilcileri, Toll sistemi ile ilgili sorunlara çözüm bulmaya çalışıyorÇarşamba, 26 Şubat 2020

Ulaşım sektörü temsilcileri, Toll sistemi ile ilgili sorunlara çözüm bulmaya çalışıyorOtobüsçüler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Magdalena Miltenova, Bulgaristan Ulusal Radyosu'nun (BNR) Predi Vsiçki programına verdiği demeçte," Toplam lisanslı araç sayısının onda biri elektronik geçiş ücreti sisteminin (TOLL) uygulanması üzere yerleşik cihazlarla donatılmıştır. Tüm koşulların olduğunu varsaysak bile elektronik geçiş ücreti toplama sisteminin uygulamaya geçeceği 1 Mart'a kadar 70 000 aracı donatmak teknik olarak imkansız ... Umarım bir geçiş döneminde sistemin karışık bir varyantını elde edebiliriz" diye açıkladı.

Bugün ulaşım sektörü temsilcileri bir araya gelerek Toll sistemi ile ilgili sorunlara çözüm bulmaya çalışacaklar. Toplantıya GPS servis sağlayıcılarının, Karayolu Altyapı Ajansı (APİ), yerleşik cihaz tedarikçileri ve Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı (MRRB) temsilcileri davet edildi.

Miltenova,"Toll sistemi amacıyla kullanılacak olan araçlara takılı yerleşk cihazların bakımı için ek ücretin alınmasının ulaşım endüstrisinin önündeki engellerden biri olduğunu açıkladı.
Konfederasyon Başkanı," Bu ücrete yönelik hizmetin tanımı, APİ'nin TOLL ücretini toplama ve sistemin bakımını yapmakla görevlendirdiği tedarikçilere gelirin % 7'sini ödeyeceği TOLL sistemine ilişkin hizmet unsurlarını içerir. Satıcılar, cihazı kiralama veya satın alma fırsatı sağlayabilir. Bu iki koşullarımızın hiç birisi yok, sadece aylık abonelik koşulumuz var. Avrupa'da bu cihazlar para yatırılması karşılığında sağlanıyor" dedi.

Miltenova, kendilerine sunulan bu cihazlar için ücretin katma değer vergisi (KDV) hariç 15 ile 16 leva arasında olduğunu belirtti.

Konfederasyon Başkanı," Tedarikçilere ek ücret toplama fırsatı sunmayıp, uygun yerleşik cihazı kiralama veya satın alma fırsatı sağlayan APİ ile yapılan sözleşmeye uymalarını öneririz. GPS izleme cihazı sorunu da çözülmeli" diye ifade etti.

Miltenova'nın ifadesine göre APİi'nin piyasanın açık olduğunu, piyasada tekel olmadığını ve iki tedarikçinin daha kayıt yaptırması beklendiğini söylemesi büyük bir sürprizdir.
Konfederasyon Başkanı," Ama aynı zamanda bize teklif edilen sözleşmeler iki yıllık, bu da piyasayı iki yıl boyunca kapatacak... Sorun toplumsal önem arz etmektedir. Miktarlar sadece sektöre mal olmakla kalmayacak, son kullanıcı tarafından ödenecektir. Devlet, endüstrinin var olabilmesi için geçiş ücreti sisteminin fiyatlarını düşürerek bize tahhüdünü yerine getirdi. Hizmet sağlayıcıların şimdiye kadar bahsedilmeyen koşullar koyduğu anlaşılıyor" dedi.


DİĞER HABERLER