Ülke genelinde suya zamSalı, 17 Aralık 2019

Ülke genelinde suya zam 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren neredeyse tüm şehirlerde su ve kanalizasyon hizmetlerinin fiyatlarına % 0.1 ile 9.26 arasında zam yapılacak.

Su ve kanalizasyon hizmetlerinin fiyatlarına yüzde 9,26 olmak üzere en yüksek oranda zam Kırcaali şehrinde yapılması planlanıyor. Su ve kanalizasyon hizmetlerinin fiyatlarına yüzde 0,1 olmak üzere en düşük oranda zam Filibe kentinde yapılması öngörülüyor. Sofya kentinde su ve kanalizasyon hizmetlerinin fiyatlarına yüzde 6, 64 oranında zam öngörülüyor.

Bu veriler, Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu'nun (KEVR) bugün gerçekleştirdiği basına açık oturumda ele aldığı raporda yer alıyor.

Şu anda su temini ile ilgili sorun yaşanan Pernik şehrinde su ve kanalizasyon hizmetlerinin fiyatlarına yüzde 3, 29 oranında zam öngörülüyor. Sık sık su ve kanalizasyon hizmetlerinden kaynaklanan sorunlar yaşanan Şumnu'da ise zammın yüzde 3,71 oranında olması planlanıyor.

Kırcaali, Vidin, Gabrovo ve Smolyan (Paşmaklı) illerinde su ve kanalizasyon hizmetlerinin fiyatlarına yapılacak zam oranının 2019 yılına kıyasla yüzde 6 ile 9 arasında olması öngörülüyor. Silistre ve Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) illerinde zam oranlarının sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 2,75 seviyesinde olması öneriliyor.

Razgrad (Hezargrat) ilinde su ve kanalizasyon hizmetlerinin fiyatları düşürülecek. Bir metre küp suyun fiyatının 3,65 leva olması öneriliyor, ancak bu fiyat sosyal bakımdan kabul edilebilir fiyatın (3,42 leva) üzerinde bir fiyat olmasından dolayı metre küp su fiyatı 3,42 leva olacak.

Haskovo (Hasköy), Tırgovişte (Eski Cuma), Köstendil ve Pazarcık (Tatar Pazarcık) olmak üzere dört ilde su ve kanalizasyon şirketlerinin yıllık iş planı kabul etmemesinden dolayı su ve kanalizasyon hizmetlerinin fiyatlarına zam yapılması öngörülmüyor.

KEVR Başkanı İvan İvanov, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren su ve kanalizasyon hizmetlerinin fiyatlarına ilişkin nihai kararın KEVR'in 23 Aralık'ta gerçekleştireceği basına kapalı oturumda alınacağını bildirdi.


DİĞER HABERLER