Ulusal Düşük ve Orta Seviyeli Radyoaktif Atık Deposu'nun inşaatına başlandıSalı, 29 Ağustos 2017

Ulusal Düşük ve Orta Seviyeli Radyoaktif Atık Deposu'nun inşaatına başlandı Enerji Bakanı Temenujka Petkova ve Devlet Radyoaktif Atıklar İşletmesi İcra Müdürü Dilyan Petrov'un katılımıyla Ulusal Düşük ve Orta Seviyeli Radyoaktif Atık Deposu'nun temel atma töreni gerçekleşti. İkisi sembolik olarak ilk kazmayı vurarak çalışmaları başlattılar.
Depolama kapasitesi 138.200 metreküp olacak deponun 60 yıl kullanılması ve kullanım süresince gerek depo alanı, gerekçe çevrenin sıkı kontrol edilmesi öngörülüyor.

Kullanıma kapatılmasından sonra depoya yönelik daha 300 yıl izleme faaliyeti yapılacak.
İnşaatın ilk aşaması için Uluslararası Koz1oduy Fonu tarafından Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası aracılığıyla 43 milyon leva tutarında hibe desteği verildi. Deponun 2021 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Temel atma töreni, Kozloduy Nükleer Enerji Santrali sahasının kapsamında bulunan "Radiana" adını taşıyan sahada yapıldı. Depo burada inşa edilecek.

Törende yaptığı konuşmada Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Ulusal Düşük ve Orta Seviyeli Radyoaktif Atık Deposu'nun kurulmasının Bulgaristan'da nükleer enerjinin gelişimi açısından çok büyük önem arz ettiğini kaydetti. Bunun nedeninin ülkede üretilen elektrik enerjisinin önemli bir kısmının Kozloduy Nükleer Enerji Santrali'nde üretilmesi olduğunu söyledi. Harcanmış nükleer yakıtının ve üretilen radyoaktif atıkların güvenli bir şekilde yönetiminin hükümetin yönetim programında açıkça belirttiği öncelikleri arasında bulunduğunu sözlerine ekledi.

Ulusal Düşük ve Orta Seviyeli Radyoaktif Atık Deposu'nda sadece ülke çapında üretilen düşük ve orta seviyeli radyoaktif atıklar saklanacak.

Ulusal Düşük ve Orta Seviyeli Radyoaktif Atık Deposu'nda yüksek seviyeli radyoaktif atıklar ve harcanmış nükleer yakıt saklanmayacak.

Bu deponun kurulması, Bulgaristan'ın nükleer enerji kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke olarak üstlendiği taahhütleri arasında yer alıyor.

Bugünkü atma töreninde Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Valentin Yovev, Halk Meclisi Enerji Komisyonu Başkan Yardımcısı Valentin Nikolov, milletvekilleri, yerel yönetim, AB Komisyonu, Uluslararası Kozloduy Fonu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası temsilcileri hazır bulundular.


DİĞER HABERLER