Ulusal Kanser Kontrol Planı hazırlanıyorPerşembe, 25 Kasım 2021

Ulusal Kanser Kontrol Planı hazırlanıyor

Bulgaristan Telegraf Ajansı (BTA) Basın Merkezinde düzenlenen “Ulusal Kanser Kontrol Planı - Görev Mümkün” konulu yuvarlak masa toplantısında konuşan Dr. Aleksandır Simidçiev, “Koronavirüs salgını kanser hastalarının tedavi sürecini ve teşhisini olumsuz etkiledi” diye bildirdi.

Dr. Simidçiev, “Her altı ölümden biri kanserden kaynaklanmaktadır. Dünya çapında 10 milyon insanın önde gelen ölüm nedeni, kardiyovasküler hastalıktan sonra kanser olup, başka insanların ölüm nedeni ise akciğer dokusundan kaynaklanan kanserlerdir. Kanser insidansı düşmüyor. 3500 vaka ile endeksin istikrarlı bir şekilde üzerinde ve ülkede çoğu engellilik ve ölüm vakalarına neden oluyor. 2005'ten bu yana istatistikler, her yıl 18 000'den fazla insanın kanserden öldüğünü ve standart ölüm oranının düşmediğini gösteriyor” diye belirtti.

Prof. Dr. Nikolay Dançev, monoklonal antikorlar, radyoterapi ve immünoterapi de dahil olmak üzere şu anda geliştirilmekte olan ilaçların bir sunumunu yaptı. Profesör, orijinal ilaçların kontrolünün iki yılda bir yapıldığını, ilaç moleküllerinin etkisinin izlendiğini söyledi. Kamu ve özel olmak üzere 42 hastanenin tümör tedavisi ve onkohematoloji ile uğraştığına dikkat çekti.

Kanserle Mücadele Uzman Konseyi'nde yer alan Sağlık Bakanlığı Yurt Dışı Tedavi Müdürlüğü Başkanı İvian Benişev, “Sağlık Bakanlığı, ulusal sağlık kartı da dahil olmak üzere kansere karşı mücadeleye öncelik veriyor - en yaygın kanserler için önlemler belirlendi” dedi.

Görevi tüm bu yaklaşımları birleştirmek, stratejik yönergeleri genişletmek, güncellemek olan Ulusal Kanser Kontrol Planı hazırlanıyor ve çeşitli uzmanların geniş bir temsilinden oluşan bir çalışma grubu oluşturuldu. Grubun Başkanı ise mevcut geçici Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Toma Tomov’dur.

Uzun süredir Bulgaristan Meclisi Sağlık Komisyonu Üyesi olan Dr. Hasan Ademov, Kanser Kontrol Komisyonunu denetleyecek. Ademov, toplantıda yaptığı konuşmada Avrupa'da kanserden ölen 1,3 milyon insan olduğunu, bu nedenle sorunu çözme yaklaşımının önemli olduğunu belirtti. Komisyonun amacının Bulgaristan planını Avrupa Birliği planıyla bütünleştirmek olduğunu söyleyen doktor, “Başarısız olursak, o zaman bu ulusal sorunlar düzeyinde kalmışız demektir” dedi.  Planı yeni Meclisteki Sağlık Komisyonuna sunacağını kaydeden milletvekili, “Plan kapsamında 4 milyar avro destek alabiliriz, bir planımız yoksa, bu fonlara erişemeyiz” diye ifade etti.

Ulusal Kanser Kontrol Planı'nın önleme, erken teşhis, tarama, tedavi ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik önlemler sağlaması bekleniyor. AB Komisyonu nezdinde görevli doktorlar, konferans bağlantısı yoluyla toplantıya katılarak kanserin önlenmesine, erken taramaya, hem arzı hem de talebi azaltarak sigara kullanımını azaltmaya ve ayrıca 16 yaşından küçük kızların %90'ının rahim ağzı kanserine karşı aşılanmasına öncelik verilmesini önerdiler.


DİĞER HABERLER