Ulusal Sağlık Sigorta Kasasının vadesi uzatılmış borcu 133 milyon levaPazartesi, 26 Şubat 2018

Ulusal Sağlık Sigorta Kasasının vadesi uzatılmış borcu 133 milyon levaBasına açıklamalarda bulunan Sağlık Bakan Yardımcısı ve Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) Denetim Kurulu Başkanı Jeni Naçeva, "NZOK'un vadesi uzatılmış yurtdışı borcu 133 milyon levadır" diye kaydetti.

Geçen Cuma günü acil olarak denetim yapılması emri verilmesi sonucunda elde edilen sonuçlar, bu rakamları gösteriyor.

Bilindiği gibi, denetim Jeni Naçeva ve NZOK Başkanı Prof. Dr. Kamen Ploçev'in sunduğu verilerin farklı olmasından kaynaklandı. Sağlık Bakan Yardımcısı, NZOK'un başka sağlık fonlarına olan borcunun 7, 6 milyon leva olduğunu, Prof. Dr. Kamen Ploçev ise ocak itibariyle vadesi uzatılmış borçların yaklaşık 133,6 milyon leva olduğunu söylemişti.

Maliye Bakanı Vladislav Goranov, NZOK raporlarında önemli miktarda tutarsız olduğuna dair uyardı.

Daha sonra borç miktarındaki belirgin farkın nedenini tespit etmek için NZOK olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Naçeva, daha sonra sorunun, vadesi uzatılmış borçlar ve borçlar kavramlarının birbirine karıştırılmasından kaynaklandığını söyledi. Sorun, Avrupa ülkelerinde sağlık fonlarına yapılan ödemelere ilişkin finansal bilgi sistemlerinde olduğu anlaşıldı. Sistem belirli bir özgüllüğe sahiptir ve geliştirilmeyip, gerekli seviyede değildir.

NZOK'un toplam borcu 271 milyon levadır.

Bugün Naçeva, birkaç gün önce sunulan veri, durum ve gerçeklerdeki tutarsızlıkların bir dizi operasyonel kılavuzdan gelen iç normatif belgelerin sistemik olarak ihlal edilmesinden kaynaklandığını söyledi.

Prof. Dr. Ploçev'e dava açan devletlere yönelik geri ödeme planları sunmak üzere 10 Mart'a kadar süre verildiği anlaşıldı.

Naçeva'nın ifadesine göre, sorun 2015 - 2016 yıllarında ortaya çıktı. İdari yaptırımlar uygulanması için NZOK yöneticisinin teklifleri bekleniyor. Bakan Yardımcısı, borç rakamlarının Ulusal Çerçeve Sözleşmesi'nin imzalanmasına engel olmayacağını bir kez daha vurguladı. Naçeva, "Şu anda NZOK bütçesinin güncellenmesi gerekli değildir" dedi.

Bilindiği gibi, borç skandalı bir hafta önce Sağlık Bakanı Kiril Ananiev'in NZOK Başkanı Prof. Dr. Kamen Ploçev'in istifasını talep etmesi üzere patlak verdi. Bunun nedeni, Prof. Dr. Ploçev'in NZOK Denetim Kuruluna bilgi vermedi, bakana kendisini haber vermedi; ancak bütçeyi güncellemek için doğrudan Meclise başvurmasıdır. Talep edilen finansmanın, NZOK'un dış borcunu ödemesi için gerekli olduğu anlaşıldı. O zaman Prof. Dr. Ploçev, doğruya yakın veriler sundu.


DİĞER HABERLER