Üniversite bursu miktarı yükseltildiÇarşamba, 30 Aralık 2020

Üniversite bursu miktarı yükseltildi Bakanlar Kurulu kararıyla Bulgaristan'da üniversite öğrencilerine verilen burs miktarının alt ve üst sınırı güncellendi. Böylece en düşük burs miktarı 70 levadan 85 levaya ve en yüksek olanı 150 levadan 180 levaya yükseltildi.

Karar, 2020/2021 akademik yılının ikinci döneminin başında yürürlüğe girecek.

Öğrenci burslarının artırılması kararı, öğrencileri eğitim sürecinde daha yüksek sonuçlar elde etmek için daha fazla çaba göstermeye teşvik etme ve eğitim kalitesini artırmanın yanı sıra eğitimi işverenlerin beklentilerine yaklaştırma yönündeki devlet politikasıyla uyumlu.

Yüksekokullarda burs miktarını belirleme mekanizması da güncellendi. Bulgaristan ve yabancı doktora öğrencileri için burs miktarları, bir önceki yıldan devam eden öğrenci sayısına (ay sayısına göre) ve yeni kabul edilen öğrencilerin sayısına göre planlanır. Yabancı uyruklu öğrenciler için ise (eğitim, bilim ve kültür alanında karşılıklı değişim için hükümetler arası anlaşmalar kapsamında kabul edilen öğrencilere ilk yıl verilen burslar hariç) bir önceki yılda burs alanların sayısına göre, lise sonrası yeni kabul edilenler ve yükseköğrenim sonrası yeni kabul edilenlerin sayısına göre planlanır.

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu, devlet yüksekokullarında okuyan öğrencilere ve doktora öğrencilerine yönelik burs desteği için ayrılan kaynaklarda 6 milyon leva artış öngörüyor ve bu yüksekokulların başarı ve /veya gelir bazlı burs miktarlarını yüzde 20 artırmalarını sağlayacak.


DİĞER HABERLER