Ürünlerin fabrika çıkış fiyatları Temmuz ayında yüzde 4,7 arttıPerşembe, 30 Ağustos 2018

Ürünlerin fabrika çıkış fiyatları Temmuz ayında yüzde 4,7 arttıUlusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) tarafından yapılan açıklamada, "Temmuz ayında üretim fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,8 azalırken Temmuz 2017'ye göre yüzde 4,7 arttı" diye bildirildi.

Aylık bazda madencilik ve taş ocakçılığı sektöründeki fiyatlarda yüzde 8,4'lük bir düşüş, imalat sanayindeki fiyatlarda ise yüzde 1,0'lık bir artış kaydedildi.

İmalat sanayindeki fiyatlarda aylık bazda temel metal üretiminde yüzde 7,6 ve mobilya üretiminde yüzde 0,4 olmak üzere önemli bir düşüş kaydedildi.

İmalat sanayi sektöründeki fiyatlarda en büyük oranda artış, yüzde 1,4 oranla tütün mamulleri fiyatlarında gözlendi. Makine ve ekipman kullanılmadan yapılan metal ürünleri imalatına ilişkin fiyatlarda ve deri işleme ve kılsız deri ürünleri fiyatlarında ve kağıt, mukavva ve diğer kağıt ve karton ürünleri üretimi fiyatlarında yüzde 0,5'er oranında artış oldu.

Bir önceki yıla göre imalat sanayi ürünlerinin fabrika çıkış fiyatlarının yüzde 5,2, enerji sektörüne ilişkin fabrika çıkış fiyatlarının yüzde 3,7 ve madencilik ve taş ocakçılığı sektörüne ilişkin fabrika çıkış fiyatların ise yüzde 3,1 oranında arttığını gösteriyor.

Yıllık bazda en büyük oranda artış, yüzde 5,7 oranla temel metal ürünleri fiyatlarında, yüzde 5,6 oranla mobilya hariç ahşap ve ağaç ürünleri üretimi fiyatlarında ve yüzde 0, 6 oranla deri işleme ve kılsız deri ürünleri fiyatlarında gözleniyor. Fiyatlarda düşüş, yüzde 0,6 oranla tütün mamulleri fiyatlarında kaydedildi.

Yıllık bazda gıda ürünlerinin fabrika çıkış fiyatları yüzde 0,6, içeceklerin fabrika çıkış fiyatları yüzde 1,3, ilaçların fabrika çıkış fiyatları ise yüzde 1,2 arttı.


DİĞER HABERLER