Üst düzey kamu görevlileri arasındaki yolsuzluk suçlarını araştıracak bir komisyon kurulacakPerşembe, 30 Mart 2023

Üst düzey kamu görevlileri arasındaki yolsuzluk suçlarını araştıracak bir komisyon kurulacak

Adalet Bakanı Krum Zarkov, kabine toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, “Bakanlar Kurulu, üst düzey kamu görevlileri arasındaki yolsuzlukla mücadeleyi düzenleyen kanun tasarısını ikinci kez onayladı” diye bildirdi.

Bakan, “Yolsuzluk suçlarının kovuşturulması amacıyla bir organ kurulacak. Yolsuzluk suçlarını soruşturarak cezai anlamda kovuşturacak. En yüksek mevkilerde bulunanları araştıracak ve sadece yolsuzluk suçları işleyip işlemediklerini araştıracak. Onların sadece yolsuzluk suçları işleyip işlemediğini araştıracak.” dedi.

Zarkov, komisyonun Meclis, Cumhurbaşkanı ve yüksek mahkemeler tarafından seçilecek beş üyeden oluşacağını açıkladı.

Bakan, “Bu komisyonun daimi başkanı olmayacak, beşinden her biri toplam beş yıllık görev süreleri içinde birer yıl başkanlık yapacaklar. Buradaki fikir şudur ki, her biri, başka bir organ tarafından seçilen bir başkasının, sadece birkaç ay içinde aynı dosyalara bakacağını biliyor olmasıdır. Soruşturma müfettişleri, onların yönetimi altında çalışacaklar. Birçoğu, mevcut Yolsuzlukla Mücadele ve Yasa Dışı Yollarla Edinilmiş Malların Müsaderesi Komisyonu'ndaki (KPKONPİ) özel bir birimden gelecekler” diye açıklık getirdi.

Zarkov, bu yasa tasarısının bir önceki Meclise sunulduğunu, ancak yasama sürecini tamamlamadan Genel Kurulda ancak ilk okumaya kadar ulaştığını hatırlattı. Bakan, bir sonraki Meclisin kanun tasarısını kabul edeceğine dair umudunu dile getirdi.

Zarkov, “Artık kaybedecek zamanımız yoktur. Kendi sorunlarımızın ne olduğunu yurt dışından bize söylenmesine gerek yoktur” diye belirtti.


DİĞER HABERLER