Varna'da yapılan görüşmede Karadeniz bölgesinin güvenliği tartışıldıÇarşamba, 11 Mayıs 2022

Varna'da yapılan görüşmede Karadeniz bölgesinin güvenliği tartışıldı

Dün (10 Mayıs) Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Kiril Mihailov ile NATO Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Keith Blunt arasındaki görüşmede Karadeniz bölgesinden NATO üyesi ülkeleri arasında yapılan görüşmede daha iyi koordinasyon ve iş birliğinin sağlanması olanakları tartışıldı. Görüşme, Koramiral Keith Blunt'un ülkemize yaptığı üç günlük resmi ziyareti kapsamında Varna'daki Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda gerçekleştirildi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan NATO Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanı, İttifak'ın uzun süre Karadeniz'in dışında kalmayı düşünmediğini belirtti. Koramiral Blunt, “Bu zor zamanlarda dayanışma önemli ve sizi temin ederim ki NATO Karadeniz'e ve bölgeye bağlılığını sürdürmektedir” diye vurguladı. NATO Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanı, Karadeniz sularında koordinasyonun önemini vurguladı ve çok yetenekli olan Bulgaristan Donanması'nın bunu başarmada büyük rol oynadığını söyledi. Koramiralin ifadesine göre, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye donanmaları aracılığıyla aslında NATO, Karadeniz'de her zaman mevcuttur.

Tuğamiral Kiril Mihailov, “Romanya ve Türkiye'den meslektaşlarımızla birlikte deniz alanını kontrol etmek için sürekli bir operasyon yürütüyoruz” diye kaydetti. Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanı, deniz devriye uçakları tarafından önceden planlanan uçuşlar gerçekleştirildiğine ve alınan her sinyale yanıt olarak mayın benzeri nesnelere ilişkin bilgilerin değiş tokuş edildiğine açıklık getirdi. Tuğamiral Mihailov, şu ana kadar 18 sinyalin alındığını, ancak neyse ki o zamandan beri hiçbirinin doğrulanmadığını açıkladı.

Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda yapılan toplantıda Karadeniz'de değişen durum, bunun sonucunda NATO üyesi ülkelerine yönelik tehditler ve Bulgaristan Donanmasının müttefiklerin bölgenin güvenliğini artırma çabalarındaki rolü ile ilgili konular ele alındı.

Günün ilerleyen saatlerinde Koramiral Keith Blunt, Varna Deniz Üssü ve Deniz Koordinasyon Elemanını ziyaret etti. Konuklara NATO’nun doğu kanadının yapısının bir parçası olarak Varna'daki koordinasyon merkezinin yapısı ve görevleri tanıtıldı.


DİĞER HABERLER