Vatandaşlar, hangi seçim sandığında oy kullanacaklarını SMS ile öğrenebilirlerCuma, 18 Nisan 2014

Vatandaşlar, hangi seçim sandığında oy kullanacaklarını SMS ile öğrenebilirlerBölge Kalkınma Bakanlığı bünyesindeki Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler Genel Müdürlüğünün (GRAO) internet sitesinin dışında vatandaşların Avrupa Parlamentosu Milletvekili Seçimlerinde oy kullanacak seçmen listelerine SMS (sözlü mesaj) aracılığıyla da erişim sağlandığı bildirildi.

Tüm Bulgaristan vatandaşları, 18 429 telefon numarasına SMS göndererek seçmen listelerinde yer alan kendine ait veriler ve hangi seçim sandığında oy kullanacakları hakkında haberdar olabilirler.

18429 numarası her bir mobil operatörü M-Tel, Globul ve Vivacom için de geçerlidir. Bu amaçla gönderilen mesajın katma değer vergisi olmaksızın fiyatı 25 stotinkadır. Bu SMS'in içeriği sadece nüfus kimlik numarası (EGN) yazılmalıdır. Sistem tarafından gönderilen mesajda vatandaşın oy kullanacağı seçim sandığının numarası ve adresi yazıyor.

GRAO sitesi http://www.grao.bg/elections/ Bulgaristan vatandaşlarının seçmen listelerinde kendilerine ait verileri ve seçim sandığının adresi hakkında haberdar edilmelerine imkan sunuyor.

GRAO'nun web sitesine vatandaşlar ve belediye idareleri tarafından mevcut adrese göre oy kullanma dilekçesi sunabilirler ve başka yerde oy kullanma izni belgesinin kaydını yapabilirler.

Bu iki hizmete elektronik imza ile kimliğin tespit edilmesi sonucunda erişilebilir.

Ayrıca vatandaşlar seçmen listeleriyle ilgili bilgi edinmek için 0800 1 4726 (0800 1 GRAO ) telefon numarasını ücretsiz olarak arayabilirler.


DİĞER HABERLER