Vatandaşların yaklaşık yüzde 60’ı geçici hükümeti onaylıyorPazartesi, 26 Temmuz 2021

Vatandaşların yaklaşık yüzde 60’ı geçici hükümeti onaylıyor

Gallup International Sosyolojik Araştırma Ajansının 30 Haziran-7 Temmuz 2021 döneminde 18 yaş üstü 1010 kişi gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, geçici hükümetin çalışmalarını olumlu değerlendiriyor. Anket katılımcılarının %58,9'u kabineyi onaylıyor, %28,8'i ise onaylamıyor. Diğerleri cevap vermekte tereddüt ediyor.

Pratikte geçici hükümetin onay oranı ile önceki hükümetin onay oranı arasında karşılıklı ilişki bulunuyor ve geçici hükümetin onay oranı, toplumda bir rahatlama olduğunu gösteriyor. Gallup International’ın “Genel olarak Bulgaristan nereye gidiyor?” sorusuna verilen yanıtlarda da bu açıkça görülmektedir. Bu soruya olumsuz cevap verenlerin oranı on yıllar boyunca daha yüksekti, ancak son aylarda olumsuz cevap verenlerin oranları düşmeye devam ediyor ve koronavirüs salgını ve siyasi kriz öncesi seviyelerine geri dönüyor. Şimdi %26,3'ü ülkenin iyiye gittiğini söylerken %52'si kötüye gittiğini söylüyor. Geçen sonbaharda iyimser düşünenlerin oranı yaklaşık yüzde 16’ya kadar düşmüştü, karamsar düşünenlerin ise yüzde 67’e kadar yükselmişti.

Daha sonra siyasi durumun rutinleşmesi, seçim sonuçları ve popüler bir hükümet biçimi olarak geçici hükümetin atanmasıyla teyit edilmeye devam eden belirli bir rahatlamaya yol açtı.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev'e toplumda güven duyanların oranı %64,3, güven duymayanların ise %22,2, %12,5'i cevap vermekte tereddüt ederken ismini duymamış olanlar sadece %1 orandadır. Radev'in ana (ve neredeyse tek) rakipleri GERB’in destekçileridir. Radev'e olan güven son aylarda artıyor. Bunun nedeni, muhtemelen kabinenin çalışmalarıdır. Böylece Radev, Bulgaristan’da en beğenilen ve olumlu reytinge sahip, yani kendisine güvenenlerin sayısı güvenmeyenlerinkini aşan tek siyasetçi olmaya devam ediyor.


DİĞER HABERLER