VMRO: "Dışişleri Bakanlığı, Çavuşoğlu'nun Bulgaristan'ı ziyaret etmesine izin vermesin"Perşembe, 24 Aralık 2015

VMRO: Aşırı ırkçı ve milliyetçi Makedon İç Devrimci Örgütü-VMRO, Dışişleri Bakanlığının Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Bulgaristan'ı ziyaret etmesine izin vermemesi çağrısını yaptı.

Çavuşoğlu'nun 26 Aralık'ta Kirkovo'nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde düzenlenen Türkan bebeği ve Bulgarlaştırma sürecinin diğer şehitlerini anma töreninde ve 27 Aralık'ta da Momçilgrad İlçesinde birkaç köyde düzenlenen anma törenlerine katılmak üzere Bulgaristan'a gelmesi bekleniyor. VMRO Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının ancak 7 kişi olduğu, Türkiye'nin ise Bulgaristan'da totaliter rejim tarafından Türklere karşı soykırım politikası uygulandığını telkin etmeye devam ettiği ileri sürülüyor.

Açıklamada, "Noel kutlamaları sırasında Türkiye'nin Irak ve Suriye gibi egemen devletlerin toprak bütünlüğünü bozduğu ve Yunanistan ve Bulgaristan'ın içişlerine açıkça karıştığı bir anda bu istenmeyen ziyaretin açıkça bir provokasyon olduğunu düşünüyoruz. Türkan Çeşme Anıtı ve Momçilgrad'da yapılacak anma törenlerine binlerce kişinin katılması bekleniyor. Muhtemelen onlara hitaben Lütfi Mestan ve Mevlüt Çavuşoğlu da konuşma yapacaklar. VMRO'ya göre bu ateşle oynama gibi bir şey ve birkaç saat içerisinde telafi edilemeyen sonuçlara yol açabilir. Kesinlikle kabul edilemez bir şey ki, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ile eşgüdüm içinde yapılacak bir ziyaret değil, dolayısıyla gayrı resmi bir ziyaret söz konusu. VMRO olarak Dışişleri Bakanlığımızın bu konuda sert ve rahat bir tavır sergilemesine, Başbakanın ise Türkiye'nin Bulgaristan'ın istikrarını bozma yönünde herhangi bir girişiminin önünü kesmesine dair çağrıda bulunuyoruz" deniliyor.


DİĞER HABERLER