Yablanovo’da düzenlenen iftar, Sünnileri ve Alevileri aynı sofrada buluşturduPazartesi, 18 Nisan 2022

Yablanovo’da düzenlenen iftar, Sünnileri ve Alevileri aynı sofrada buluşturdu

Sliven (İslimye) ili Kotel (Kazan) ilçesi Yablanovo (Alvanlar) köyünde düzenlenen bir iftar yemeği yöreden Sünnileri ve Alevileri aynı sofrada buluşturdu.

Etkinliğe farklı dini akımların temsilcilerinin geleneksel kıyafetler giyerek geleneklerini sergiledikleri ve türküler seslendirdikleri bir kültür programı eşlik etti.

Resmi konuklar arasında Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ve T. C. Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel'in yanı sıra Sliven, Veliko Tırnovo (Tırnova), Silistre ve Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) bölge müftüleri yer aldılar.

Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Yablanovo köyünde düzenlenen iftara katılan Müslümanları selamladı. Vedat Ahmet, bu iftarın ülkedeki Müslüman toplumunun birliğini simgelediğini vurguladı.

Ahmet, “Kur’an bizi Allah'ın ipine sımsıkı sarılmaya, bölünmemeye ve İslam'ın hükümlerine uymaya çağırır. Onların arasında mü'minlerin takva sahibi ve sorumlu kimseler olmalarını sağlayan oruç da bulunur” diye kaydetti. Yüksek İslam Şurası Başkanı, müminleri Kur’an-ı Kerim hükümlerine, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV’in sünnet-i seniyyesine ve güzel ahlak kurallarına uymaya ve ruh temizliğini korumaya çağırdı.

Resmi konuklar ayrıca Müslüman toplumunun kültürünü zenginleştiren, yüzyıllar boyunca korunan Alevi geleneklerine ve kültürüne saygı duyduklarını dile getirdiler.

İftar birlik ve beraberlik için okunan dua ile sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER