Yakacak odun fiyatları artmayacakCuma, 22 Ekim 2021

Yakacak odun fiyatları artmayacak

Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülkemizde yakacak odun fiyatları, artan talebe rağmen bu yıl artmayacak. Bakan Prof. Dr. Hristo Bozukov'un devlet orman işletmeleri yöneticileriyle yaptığı çalışma toplantısında bu durum netlik kazandı.

Bu yıl artan talebe rağmen odun fiyatları geçen yılki fiyatlara göre benzer seviyededir. En çok aranan yaprak döken ağaçlardan elde edilen yakacak odun, orman ürünleri satış depolarında kişisel kullanım için katma değer vergisi (KDV) hariç metreküp başına 37 leva ile 48 leva arasında fiyatlarla satışa sunulmaktadır. İğne yapraklı ağaçlardan elde edilen yakacak odunların fiyatları, farklı bölge orman işletmeleri için KDV hariç 24 leva ile 36 leva arasında olup tam tutarı, bölgenin özel koşullarına, odun kesilen yer ile yerleşim yeri arasındaki mesafeye ve odun elde etmenin maliyetlerine göre belirlenir.

Bireylerin kendilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için devlet ormanlarından elde ettikleri yakacak odunun satış fiyatı, iğne yapraklı ağaçlar için metreküp alan başına KDV hariç 5 ile 22 leva arasında ve yaprak döken ağaçlar için metreküp alan başına KDV hariç 12 ile 28 leva arasında fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Bakan Bozukov, vatandaşları sadece yasal yollarla elde edilen yakacak odun almaya çağırdı. Bakan, odun satın alırken odunlar üzerinde işaretlerin olup olmadığının kontrol edilmesi ve alıcının teslim edildikleri nakliye biletinin orijinalini talep etmesi ve saklaması gerektiğini belirtti.

Devlet orman işletmeleri yöneticileri, muhtarlıklar tarafından hazırlanan listelere göre kişilere doğrudan satış için 2021 yılı için belirlenen yakacak odun miktarlarının 1 milyon metreküpü aştığını hatırlattılar. Bu miktarların 1/3'ünün (365 bin metreküp alan) depolarda duran odun olarak satılması hedeflenirken,  kalan diğer 675 000 metreküp odunun ise orman ürünleri satış depolarında satışa sunulması hedefleniyor.  

Bu yıl elde edilen odun miktarı, önceki yıl için bildirilen miktarın üzerinde ve bu da talebin karşılanmasını garanti eder. Devlet orman işletmeleri yöneticileri, yakacak odun tedarikinin öncelikleri arasında olduğunu ve teslimatların çoğunun yaz aylarında yapıldığını belirterek, böylece odunların kuruduğunu ve yanarken daha az zararlı madde saldığını kaydettiler.


DİĞER HABERLER