Yaklaşık 1300 öğretmen açığı varPerşembe, 27 Ağustos 2020

Yaklaşık 1300 öğretmen açığı varEğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sadece üç hafta kala 1 354 öğretmene ihtiyaç var. Bakanlık yetkilileri, boş öğretmen pozisyonların önceki yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde daha az olduğunu belirttiler. En çok öğretmen ihtiyacı büyük şehirlerde duyuluyor.

Filibe kentinde yeni ders yılının normal bir şekilde başlaması için 256 öğretmene daha ihtiyaç var. Matematik, coğrafya, ilkokul öğretmenleri ve başka branşlarda öğretmenler aranıyor. Başkent Sofya'da 250 öğretmen açığı var. En büyük öğretmen açığı İngilizce, matematik, kimya, tarih, müzik gibi branşlarda yaşanıyor. Stara Zagora'da 134, Varna'da ise 95 öğretmen aranıyor. Pazarcık'ta da öğretmen sıkıntısı var. Orada 80 boş pozisyon bulunuyor. Loveç, Razgrad, Sliven ve Tırgovişte şehirlerinde 10'a kadar öğretmen aranıyor. Haskovo ve Kırcaali'de Eylül ayı başından önce öğretmen açığı kapatıldı.

Bakanlık yetkilileri, "Adaylar onaylanmazsa yeni mülakatlar planlamak mümkün. Gerçek boş öğretmen pozisyonları tablosu 11 Eylül'e doğru netleşecek ve atamalar 14 Eylül'e kadar tamamlanacak" diye izah ettiler.

Öğretmen açığının genel eğitim planında yer alan matematik, fizik, astronomi ve yabancı dil branşlarında olması bekleniyor. Girişimcilik öğretmenlerine de ihtiyaç duyulacağı gibi görünüyor. Açığın, öğretmenlerin Ulusal Motive Edilmiş Öğretmenler Programı kapsamında ek mesleki yeterlilikler kazanmalarıyla kapatılması planlanıyor. Bu öğretmenlerin aylık maaşlarına ek olarak 500 leva ücret ödenecek. Okullarda sık sık dezenfeksiyon işlemi yapılmasını sağlamak için birçoğu hijyenistler işe almak istiyor.


DİĞER HABERLER