Yaklaşık 2000 tarımsal arazi paketi satışa sunulduPazartesi, 30 Ocak 2017

Yaklaşık 2000 tarımsal arazi paketi satışa sunulduAgrion Şirketi'nden yapılan yazılı açıklamada faaliyetini genişletmek isteyen tarım üreticileri ve tarla yatırımı yapanların ertelenmiş ödeme ile arazi varlıkları satın alabileceği bildirildi. Şirketin, artık faizsiz ertelenmiş ödeme imkanı sunulan yaklaşık 2000 tarımsal arazi paketini satışa çıkardığı anlaşıldı.

Bu tarla kiralamasında büyük rol oynayan ülkede çok parçalanmış tarım arazilerinin toplulaştırılması için bir imkandır. Agrion Şirketi'ne göre çiftlik sahipleri arazi yatırımı yapmayı tercih ediyor ve gelecekte kiralama için yapacakları giderleri azaltarak, arazi kiralamak isteyenler arasındaki rekabeti ortadan kaldırmak istiyor. Diğer büyük grup arazi alıcıları gelir elde etmek üzere yatırım yapmak isteyen para biriktiren kişilerdir. Açıklamada bu grubun çiftlik sahipleri ve büyük fonlardan sonra en büyük arazi satın alıcı grubu olduğu belirtildi.

Eğer çiftlik sahipleri tarımsal rekolteyi artırmak istiyorlarsa, sulama sistemleri, uzun etkili gübre gibi şeylere yatırım yapmaları gerekir. Bu ise kiralanan arazide yapılamaz. Faizsiz ertelenmiş ödeme imkanı sunulması arazilerinin yanlarındaki arazileri satın alma imkanına sahip olmayan, fakat arazilerini artırmak isteyenler için iyi bir fırsattır. Tarımsal üretimin düşük alım fiyatları ve üretim giderlerinin giderek daha da artmasından dolayı daha esnek ödeme planını tercih eden çiftçi ve tarla kiracılarının sayısı giderek artıyor. İşlediği tarların çiftlik sahibinin kendisine ait olduğunu bilmenin verdiği rahatlık uzun süreli planlama ve yatırım için daha büyük cesaret veriyor. Agrion Şirketi, ertelenmiş ödeme ile arazi alımına giderek ilginin büyüyeceğini tahmin ediyor.

Uzmanlar, "Daha verimli ve yoğun tarıma ulaşma yolu alanların yoğunlaştırılması ve arazilerin toplulaştırılmasından geçiyor, çünkü çok sayıda küçük tarlalar onların işlenmesini ve idare edilmesini pahalılaştırıyor ve bu da tarım alanında katma değerin artırılmasına en ciddi engeldir" diye kesin görüş ifade etti.


DİĞER HABERLER