Yaklaşık 50 bin haneye daha ısınma desteği verilecekÇarşamba, 30 Kasım 2022

Yaklaşık 50 bin haneye daha ısınma desteği verilecek

Bakanlar Kurulu'nun bugün yaptığı olağan toplantısında yaklaşık 50 bin haneye bir defaya mahsus olmak üzere 300’er levalık ısınma yardımı yapılması kararı alındı.

Kabine toplantısının ardından basın açıklaması yapan Başbakan Yardımcısı ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Lazar Lazarov, “Devlet, henüz ısınma için yardım ödeneği almamış ancak bu tür bir desteğe ihtiyacı olan yeni risk gruplarından kişi ve aileleri destekleyecektir” diye bildirdi.

Başbakan Yardımcısı, 8 savunmasız grubun bir defaya mahsus yardıma hak kazanacağını açıkladı. Bunlar arasında kalıcı engelli çocukları olan aileler, ölen bir ebeveynden yetim aylığı alma hakkı olmayan bir çocuk için aylık yardım alan aileler ve ayrıca akraba veya yakınlarının ailelerine veya koruyucu ailelere yerleştirilen çocuklar bulunmaktadır.

Ağır engelliler ve 2022 yılında doğal afet mağduru olanlar da bu destekten yararlanabilecek. Ayrıca savaş gazileri, askeri malulleri ve savaş mağdurları da yardım alabilecekler.

Yardım ödemeleri, Sosyal Yardımlar Ajansı tarafından yapılacak.

Bakan, “Yardıma hak kazanan kişiler tespit edilmiş olup, başvuru belgeleri sunmalarına gerek yoktur” diye kaydetti. Lazarov, miktarın bu yılın sonuna kadar basitleştirilmiş bir prosedürle verileceğini, böylece insanların ısınma masraflarını nasıl karşılayacaklarına kendileri karar verebileceklerini açıkladı.

Yeni yardımın yapılması, enerji kaynaklarının ve hayati önem taşıyan malların fiyatlarında önemli bir artış yaşandığı bir zamanda hükümetin savunmasız gruplardan insanlara destek sağlamak için aldığı üçüncü bir önlemdir.

Lazarov, “Şimdiye kadar yaklaşık 302 bin kişi ve aileye 623’er leva tutarında ısınma yardımı yapıldı. Ekim ayı sonunda bir defaya mahsus olmak üzere 400’er leva tutarında ısınma yardımı verildi ve şu ana kadar yaklaşık 10 bin aileye ödeme yapıldı. Isıtma sezonu için tüm destek tedbiri paketi ile devlet yaklaşık 380 bin kişiyi destekleyecek” dedi.


DİĞER HABERLER