Yanbol bölgesinde hayvan üreticilerinin veba hastalığından dolayı kayıpları devam ediyorSalı, 31 Temmuz 2018

Yanbol bölgesinde hayvan üreticilerinin veba hastalığından dolayı kayıpları devam ediyorYanbol bölgesinde hayvan üreticilerinin, küçük geviş getiren hayvanlarda tespit edilen veba hastalığından dolayı uğradığı kayıplar devam ediyor. Veba hastalığı için Nikolay Dimov'un koyun sürüsünden ikinci örnekler alındı.

Dimov,"Gerekirse üçüncü örnekler de alsınlar ve bu durum bitsin. Ne olursa olsun, bari bilelim. Böyle sıkıntı içinde bir iki ay bekleyemeyiz. Bu hayvanlar için kışa hazırlık yapılması lazımı-saman balyaları, yem..." diye izah etti.

Dimov'un ifadelerine göre hayvan üreticileri, süt satma yasağı nedeniyle ciddi kayıplar yaşamaktadır. Hayvan üreticisi," Kaybettiğim süt, 15 tondan fazladır. Oysa insanlara süt verirdim ve süt satardım" diye belirtti.

Georgi Goçev adında başka bir hayvan üreticisi de hayvanlarından tekrar örnekler alınmasını bekliyor. Günlerce hayvanlarına ahırda bakan Goçev,"Şimdiye kadar 300 saman balyası yediler. Nasıl sinirlenmeyelim? Üstelik günde 40 kg yem tüketiyorlar..." diye öfkesini dile getirdi.

Hâlihazırda Yanbol bölgesinde veba hastalığı için küçük geviş getiren hayvanlardan ikinci örnekler alınmaktadır. Veterinerler daha sonra enfekte hayvanların bulunduğundan şüphelenilen sürüye girecekler. Ancak sürünün sahipleri, uzmanların hayvanlara yaklaşmasına izin vermeyi reddediyor.

Kısa bir hatırlatma yapacak olursak Yanbol ilinde hayvanlardan ikinci örneklerin alınmasına daha 30 Temmuz'da başlandı. Veterinerler, toplam 36 yerleşim yerinde köyde veba hastalığı olup olmadığını kontrol ediyorlar.


DİĞER HABERLER