Yargı sürecini kısaltma uygulamasının kaldırılmasını öngören kanun teklifleri ilk okumada onaylandıÇarşamba, 25 Eylül 2019

Yargı sürecini kısaltma uygulamasının kaldırılmasını öngören kanun teklifleri ilk okumada onaylandıAdli soruşturma süresinin kısaltılmasının iptal edilmesini öngören üç kanun tasarısı da Meclis Genel Kurulunda ilk okumada kabul edildi. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), Birleşik Vatanseverler İttifakı ve Volya partisi tarafından sunulan kanun tasarılarının amacı, ağır suç işleyen mahkûmların, cezalarını azaltma imkanından faydalanmamalarıdır.

Sosyalistler, cezanın azaltılmasına yol açan adli soruşturma süresini kısaltmanın, kasıtlı cinayet veya ciddi yaralama suçlarında uygulanmamasını öneriyorlar.

Aşırı milliyetçiler de benzeri bir kanun tasarısı sundular. Onlar tasarının gerekçesinde ağır suç işleyen çoğu mahkumların bu uygulamadan faydalandıklarını belirttiler. Volya partisi de adli soruşturma süresini kısaltma uygulamasının kapsadığı suçların sınırlandırılmasını önerdi.

Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi milletvekilleri, mahkeme sürecinin uzamaması için adli soruşturma süresini kısaltmanın uygulamaya devam etmesinden yana olduklarını, ancak topluma borçlu oldukları için kanun tasarısının destekleyeceklerini açıkladılar.

Meclis Hukuk Komisyonu Başkanı Anna Aleksandrova, bazı ağır suçlarda adli soruşturma süresini kısaltma uygulamasının kaldırılmasının mahkeme sürecinin uzamasına ve suçlunun cezalandırılmasına yol açacağına dikkat çekti. Aleksandrova, bu yüzden GERB partisinin, adli soruşturma süresinin kısaltılması uygulamasının korunmasını, ancak mahkemenin belirli bir suç için cezanın azaltılmasının mümkün olup olmadığına kendisinin karar vermesini öngören kanun tasarısı sunduğunu belirtti.


DİĞER HABERLER