Yazaki'nin üçüncü fabrikası Eylül'de hizmete açılacakPazartesi, 31 Temmuz 2017

Yazaki'nin üçüncü fabrikası Eylül'de hizmete açılacakEkonomi Bakan Yardımcısı Lıçezar Borisov'un Japon Şirketi Yazaki'ye bağlı Yazaki Bulgaristan Şirketinin temsilcileriyle yaptığı görüşmeden sonra yapılan açıklamada Renault ve Ford gibi markalar için araba parça üretimi yapan Yazaki'nin ülkemizde Eylül ayında üçüncü fabrikasını hizmete açacağı bildirildi. Yazaki'nin, Dimitrovgrad (Kayacaık) kasabası yakınında inşa ettiği üretim tesisinin hemen hemen hazır olduğu ve önümüzdeki yıldan itibaren yurt dışına ürün ihraç etmeye başlayabileceği belirtildi.

Yazaki Bulgaristan Şirketi İş Konseyi Başkanı Klaus Starker, "Bu proje Yazaki Bulgaristan Şirketinin en büyük projesidir, şu anda önümüzdeki yıldan itibaren otomobil yedek parça ihracatına başlayabileceğimiz bir aşamadayız" diye yorum yaptı. Yeni üretim tesisinde bir sürü ünlü marka aracın içine yerleştirilecek elektrik tesisatı üretilecek.

Yazaki Şirketinin yatırımı Bulgaristan'da 2017 yılında yapılan en büyük yatırım projelerinden biridir. Daha geçen yıl şirketin projeye 100 milyon leva yatırım yapacağı ve 3000'ü aşkın kişiyi istihdam edeceği açıklanmıştı. Yeni elemanlarla birlikte şirketin çalışan sayısının 8000'i aşması bekleniyor.

Yazaki Bulgaristan Şirketi, Güney Bulgaristan'da en büyük işverenlerden biridir. Şirketin şu anda Sliven (İslimye) ve Yanbol şehirlerinde iki fabrikası bulunuyor.

Japon Şirketi Yazaki'nin Avrupa genelindeki tesisleri 18, çalışan sayısı ise 30 000 kişidir.


DİĞER HABERLER