Yeme içme ve eğlence sektörü, telafi edici önlem olmamasından yakınıyorCuma, 24 Eylül 2021

Yeme içme ve eğlence sektörü, telafi edici önlem olmamasından yakınıyor

Bulgaria ON AIR televizyon kanalının “Denyat ON AİR” programına konuk olan Bulgaristan Restoran ve Kafeler Birliği (BAZ) Başkanı Ricard Alibegov, ”Devlet bütçesi güncellendi, ancak yeme içme ve eğlence sektörü için telafi edici bir önlem yok” diye kaydetti.

Alibegov, “Bütün yaz önlem alınması gerektiği konusunda uyardık. Bütçenin güncellenmesi gerekiyordu. Bu oldu, ancak hiçbir önlem yok! İnsanların neden Covid-19 önlemlerine uymadığını merak ediyoruz. Çünkü yarın ne olacağını bilmiyoruz! Bütün gece kulüpleri tek bir leva yardım yapılmadan kaderine terk edildi” dedi.

Alibegov, turizm endüstrisi temsilcilerinin dün (23.09.2021) Başbakan Stefan Yanev ile gerçekleştirdikleri ve birkaç ortak eylem üzerinde ilkeli bir anlaşmaya vardıkları toplantının bir parçasıydı. BAZ Başkanı, sektörü desteklemeye yönelik acil önlemler için hükümete 10 günlük bir süre verdi, ancak bu tür önlemler yakın zamanda beklenmiyor.

Alibegov, “Geçen sefer karar alınıp destek ödemeleri başlayana kadar 2-3 ay desteksiz kaldık. Şimdi 2-3 aydır desteksiz duruyoruz. Gerekli işlemlerin ne kadar sürdüğünü çok iyi biliyoruz – en çok 2 ay” diye belirtti.

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB) İcra Müdürü Dobrin Ivanov, “Makamlar konumlandırılana kadar, normatif kararlar kabul edilene kadar en az 2 ay geçiyor. Ama ondan sonra sorun ödemelerde yaşanıyor. 2020'den kalan henüz ödeme yapılmamış önlemler var, oysa 2021 yılı devlet bütçesi kapsamındaki ödemelerin yıl sonuna kadar yapılması gerekiyor” diye açıklık getirdi. 

Her iki iş dünyasının temsilcisi de yıl sonuna kadar önlem kararı almak, destek başvurusunda bulunmak ve ödemelere başlamak için zamanın nasıl yeteceğini bilmiyor.

Alibegov, “İlk ödemelerin ne zaman yapılacağını bilmiyorum. Gelirler açısından sınırlandırıldık, ancak maliyetlerimiz %100 oranında aynı. Bu önlemlerin krizle mücadele planına dahil edilmesini umuyorduk, ancak şimdi para olmadığı ve hiçbir önlemin hazırlanmadığı ortaya çıktı” diye vurguladı.

Dün BAZ Başkanı Riçard Alibegov ve Ulusal Turizm Konseyi Derneği İcra Müdürü Polina Karastoyanova Başbakan Yanev ve ekonomi ekibiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Turizm Bakanı Stela Baltova, güncellenen bütçe dahilinde turizm sektörüne yönelik 70 milyon leva tutarındaki finansmanın aşılama sürecini teşvik etmek için kullanılacağını açıkladı.

Turizm sektörü ulusal düzeyde protesto gösterisi için hazır vaziyette bulunuyor.


DİĞER HABERLER