Yeni AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Layen, Bulgaristan'a geldiPerşembe, 29 Ağustos 2019

Yeni AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Layen, Bulgaristan'a geldi Bugün Bulgaristan'a çalışma ziyaretinde bulunan yeni Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Layen, Başbakan Boyko Borisov ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, "Bulgaristan, AB'nin çok önemli bir üyesidir" diye kaydetti.

Ursula von der Layen, Bulgaristan'ın kendisinin AB Komisyonu Başkanlığı adaylığına verdiği destek için teşekkür etti.

AB Komisyonu Başkanı, "Avrupa'da güçlerimizi birleştirirsek başarılı olabiliriz. Birbirimizle daha fazla konuşmamız lazım" diye vurguladı. Ursula von der Layen, AB'nin önünde çok zorluk bulunduğunu düşünüyor.

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin AB'ye sağladığı katkıyı takdir ettiğini kaydeden Ursula von der Layen, "Biz Bulgaristan'ın yüzde 100 arkasındayız" diye belirtti.

Onun ifadesine göre eğitime, dijitalleşmeye, inovasyonlara yatırım yapmak önemlidir.

AB Komisyonu Başkanı, üniversite hocalarının ve öğretmen maaşlarının artırılmasından dolayı ülkeyi övdü.

Ursula von der Layen, "Gelişen bir ülke görüyoruz" diye ifade etti. Bulgaristan'ın AB Komiseri adayının görev alanına ilişkin çözüm bulunacağına inanıyor.

Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ın Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı'nı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği için tekrar ülkemizi övdü. Onun ifadesine göre, ülkenin başarısı çok çalışmanın, çok fazla liderlik davranışlarının sonucuydu. Borisov,"İnsan faktörü önemli" dedi.

Başbakan, "Orta ve Doğu Avrupa'nın potansiyeli çok fazladır. Batı, Orta ve Doğu Avrupa'ya çok para yatırmak zorunda" dedi ve nice parlak beyinleri Batı Avrupa'ya kaptırdığımızı vurguladı.

Borisov, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Başbakan Boris Johnson'ın parlamentoyu 9 Eylül-14 Ekim'de askıya alma teklifini onayladığı gibi bir karar almış olsa basının kendisi hakkında ne yazacağını merak ettiğini söyledi.

Başbakan'ın ifadesine göre aynı zamanda çevreye de yatırım yapılmalıdır. Başbakan, "Bulgaristan vatandaşları sokaklarda göçmenler olmasının nasıl bir şey olduğunu unuttular" diye ülkemizi övdü. Borisov, gelecek hafta Türk Akım'ın Balkan kolunun yapımına ilişkin proje sözleşmesinin imzalanmasını bekliyor.

Başbakan, Negovan köyü yakınında bulunan cenaze kalıntılarıyla ilgili cinayetlerin açığa kavuşturulmasından dolayı İçişleri Bakanlığı görevlilerini övdü.

Borisov, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Layen'in tekrar ülkemizi ziyaret edeceğine inanıyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER