Yeni bir program, krizde küçük işletmeler için 150 milyon leva sağlıyorSalı, 07 Aralık 2021

Yeni bir program, krizde küçük işletmeler için 150 milyon leva sağlıyor

Maliye Bakanlığı, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren yüzlerce küçük ve orta ölçekli işletmenin kredi borcunun teminat altına alınmasına ilişkin daha rahat koşullarda ve daha düşük faiz oranlarıyla kullanabilecek 150 milyon leva kredi sağlayacak yeni bir program açıkladı.

Aynı zamanda Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Bulgaristan Başkanı olan Maliye Bakan Yardımcısı Monika Dimitrova- Beecher, pazartesi günü yapılan yeni bir kredi garanti programına ilişkin anlaşmanın imza törenine katıldı. Belge, Bulgaristan Kalkınma Bankası (BBR) Grubu tarafından Ulusal Garanti Fonu (NGF) ile Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (KTKB ) arasında imzalandı.

Monika Dimitrova- Beecher, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Maliye Bakanlığı, bu programı uygulama girişiminizi memnuniyetle karşılamaktadır. Bugünkü gibi dinamik bir durumda küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemenin onlara gerekli gelişme şansını vereceğine ve ekonomik toparlanmaya katkı sağlayacağına inanıyoruz. BBR, NGF ve ÇBTR, iş organizasyonlarını desteklemedeki rollerini ve profesyonelliklerini kanıtlamıştır. Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Bulgaristan Başkanı olarak anlaşmanın emin ellerde olduğundan ve yararlanıcıların sağlanan garanti araçlarından yararlanacağından eminim. Ayrıca yeni BBR’nin yeni ekibinin motivasyonuna ve ticari operasyonlar için etkili ve yasal mekanizmalar yaratma isteklerine de inanıyorum” diye kaydetti.

Program ticari bankalar aracılığıyla uygulanacak ve sağlanan kredilerin %80'ini garanti edecek. Ulusal Garanti Fonu Bulgaristan'daki tüm bankalara davetiye göndermek üzere olup garanti kredi limiti yapılan başvurulara göre dağıtılacak. Bankaların programa dahil edilmeleri için son tarih önümüzdeki 2 yıldır. Garanti, sona ermesinden sonra 36 ay daha geçerli kalacak.

Sözleşme, NGF İcra Müdürü Todor Todorov ile Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkanı Dmitriy Pankin tarafından imzalandı. İkili, bunun iki kurum arasındaki ilk ortak risk paylaşımlı garanti aracı olduğunu ve Ulusal Garanti Fonu portföyündeki ilk ortak risk paylaşımlı garanti aracı olduğunu vurguladı.


DİĞER HABERLER