Yeni eğitim öğretim yılında eğitim sürecinin seyri için masada çeşitli senaryolar varPazartesi, 13 Eylül 2021

Yeni eğitim öğretim yılında eğitim sürecinin seyri için masada çeşitli senaryolar var

Okullar, yeni eğitim öğretim yılına başlamadan önce yüz yüze ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle çevrimiçi öğrenme ortamında yapılacak eğitime hazırlanıyor. Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON) eğitim sürecinin seyri için çeşitli senaryolar hazırladı. Yeni eğitim öğretim yılında eğitim kurumlarının görevlerine bireysel olarak ilave yetkiler verilecek.

Bulgaristan Milli Radiyoruna konuşan Bakan Yardımcısı Maria Gaydarova, “Bu yıl MON, kökten farklı bir yaklaşım önerdi, kararlar farklı düzeylerde alınacak - ulusal, okul, bölge düzeyinde. Net sorumluluklar içeren net algoritmalar geliştirdik. Öğrenciler ve öğretmenler için hastalık riski minimum düzeyde olduğunda maksimum yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitim arasında bir denge arıyoruz” diye açıklık getirdi.

Bakan Yardımcısının ifadesine göre, bu kararlar için sağlık ve güvenlikle ilgili tıbbi argümanlar esas alındı.  

Öğrencilerin %10'unda Covid-19 semptomları görüldüğünde veya hasta öğretmenler olması nedeniyle yüz yüze eğitimin yapılması imkansız olduğu durumlarda okul müdürü MON’a dönüşümlü eğitim modeline veya tamamen elektronik ortamda uzaktan eğitime geçiş için gerekçeli bir teklifte bulunabilir.

Gaydarova, “Bu, ya okul öğretmen kurulları veya Bölge Sağlık Müfettişliğinin (RZİ) kararıyla yapılır. Okul müdürünün zamanında hazırlaması ve göndermesi gereken raporun bir eki de dahil olmak üzere bu kuralları ve adımları özetledik. Dönüşümlü eğitim modeline geçiş için gerekçeli teklif hazırlanırken öğrencilerin %50'sini geçmemesine ilişkin elektronik ortamda uzaktan eğitim ilkesi gözetilir” diye ekledi.

Bakan Yardımcısı, “En hasta ve temaslı öğrencilerin olduğu sınıf ilk olarak uzaktan eğitime geçen sınıf olmalıdır. Genel durumda ortaöğretim kademesindeki öğrencilerin 12. sınıf hariç önce elektronik ortamda uzaktan eğitime geçmesi ilkesinin geçerli olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Epidemiyolojik koşulların kötüleşmesinin devam etmesi durumunda 7. sınıf öğrencileri hariç, ortaokul öğrencilerinin olduğu gibi 12. sınıf öğrencileri de uzaktan eğitime geçiş yaparlar.

 7. sınıf ve ilkokul 1. ve 4. sınıf öğrencileri son çare olarak elektronik ortamda uzaktan eğitime geçerler.

MON, yine bir denge bulmak ve özel gereksinimli öğrencilerin maksimum düzeyde yüz yüze eğitime katılmaları için organizasyon oluşturmaya çalışıyor.

Ayrıca enfeksiyon riski yüksek olan ve velilerin talebi üzerine öğrenciler için uzaktan eğitim organizasyonu yapılacak.

Gaydarova, “Pratikte okullarda Covid-19 hastası yoksa onlar, ulusal veya il düzeyinde uygulanan senaryoya bağlı olarak çalışabilirler” diye açıklık getirdi.


DİĞER HABERLER