Yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi 1000 öğretmen açığı varCuma, 23 Ağustos 2019

Yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi 1000 öğretmen açığı varYeni eğitim ve öğretim yılının arifesinde Bulgaristan'ın en büyük üç şehri Sofya, Filibe ve Varna'da 1000'e yakın boş öğretmen pozisyonu ilan edildi.

Bulgaria ON AIR televizyonunda yayınlanan "Bulgaristan Sabah" programına konuk olan Sofya İl Eğitim Müdürü Vanya Kastreva, "Başkentte şu anda 600'ün üzerinde boş öğretmen pozisyonu bulunuyor. Bununla birlikte son birkaç yılda görülen bir eğilim olduğu için hiçbir şekilde endişe kaynağı olmamalıdır. Çoğunlukla ilkokul öğretmenleri, anaokulu öğretmenleri, yabancı dil öğretmenleri, bilişim teknolojileri, matematik öğretmenleri gibi belirli bir uzman öğretmen grubu aranıyor" diye kaydetti.

Filibe kentinde boş öğretmen pozisyon sayısı 300'e yakın, Varna'da 110'un üzerindedir.

Kastreva'nın ifadesine göre, Sofya'da 600'den fazla boş öğretmen pozisyonu olması, başkentin sürekli büyümesinden ve aynı zamanda öğrencilerin sayısının artmasından kaynaklanıyor.

Sofya İl Eğitim Müdürü, "Her müdür öğretmen sağlayarak öğretim sürecinin yürütülmesini sağlamakla yükümlüdür" diye ekledi.

Kastrova, öğretmenlerin Sofya banliyölerinde daha zor bulunduğunu belirtti, çünkü buradaki sorunların küçük yerleşim birimlerindeki sorunlarla karşılaştırılabileceğini belirtti. Öğretmen pozisyonu için daha az kişinin uygun olduğunu ve ulaşım sorunlarının da göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Boş öğretmen pozisyonları ülke genelindeki diğer il eğitim müdürlüklerinin internet sitelerinde ilan edilmiştir.


DİĞER HABERLER