Yeni geçici hükümet üyeleri yemin ettiSalı, 02 Ağustos 2022

Yeni geçici hükümet üyeleri yemin etti

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bugün (02.08.2022) Cumhurbaşkanlığı Arma Salonu'nda düzenlenen törende geçici teknokratlar hükümetinin ana görev ve önceliklerini tanıttı.

Cumhurbaşkanı, geçici hükümet üyelerine dönerek, “Önceki üç geçici hükümetin karşılaşmadığı zorlukların üstesinden gelmenin sorumluluğu size aittir. Sizler, sert siyasi çatışmalardan halkın yorgunluğu, enflasyon ve fakirliğin tırmanması, akaryakıt ve enerji kaynaklarının yüksek fiyatları, kış için gaz eksikliği ve büyük bir borcu olan kamu tedarikçisi, düzenleyici işlemlerde kilitlenme ve çökmekte olan bir yol ağı, çeşitli meslek örgütlerinin artan protesto eylemleri, Ekonomik Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında yasa eksikliği ve durdurulan yargı reformu gibi ülkemiz için zor bir anda Bulgaristan için sorumluluk alıyorsunuz” dedi.

Ardından konuşma yapan yeni geçici Başbakan Gılıb Donev, Radev'e kendisine duyduğu güven için teşekkür ettikten sonra şunları söyledi: “Son aylarda basından kendim hakkında çok şey öğrendim. Size kendimle ilgili bir şey söylememe izin veriniz: Yüksekten dengemi kaybetmem ve yasanın boşluğunu aramam. Anayasa gereği Cumhurbaşkanı, güven garantisi verdiği Başbakanın ve bakanların garantörüdür”.

Donev, seçimlerin adil bir şekilde düzenlenmesi ve yapılması için başbakan yardımcıları ve bakanların %100 çalışmasını, devleti temsil eden kurumlar arasında güvenin yeniden tesisini, miras kalan tüm krizlerden bir çıkış yolu bulunmasını, siyasi gerilimin azaltılmasını ve Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı üzerinde çalışmaların devam etmesini beklediğini açıkladı.

Donev, mesai arkadaşlarına bakan olarak ant içerek verdiği sözleri unutmamaya çağırdı.

Daha sonra yeni 21 geçici hükümet üyeleri, Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in huzurunda törenle yemin ettiler.


DİĞER HABERLER