Yerel seçimler rekor düzeyde pahalı olacakPerşembe, 29 Ağustos 2019

Yerel seçimler rekor düzeyde pahalı olacakBaşbakanlıktan verilen bilgiye göre hükümet dünkü oturumunda sonbaharda yapılacak birinci ve ikinci tur Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği ve Köy Muhtarlığı seçimlerinin düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi için harcama planını onayladı.

Onaylanan tutar 70,7 milyon levadır.

Bu tutarla yerel seçimler için organizasyon ve teknik hazırlıklar ve seçimlerin gerçekleştirilmesi ile ilgili faaliyetler finanse edilecek. Bu faaliyetler şunlardır: seçmen listelerinin hazırlanması ve basılması, gerekli seçim belgelerinin ve malzemelerinin satın alınması ve hazırlanması, oy pusulalarının basılması, il ve belediye idarelerine ve Bakanlar Kurulu idaresine lojistik desteği verilmesi. İlçe seçim kurulları ve seçim sandık kurulları görevlilerine ücret ödenmesi, seçim sonuçlarının bilgisayarla işlenmesi ve seçim sonuçlarına ilişkin basın bülteni yayınlanması, vatandaşların hak ve yükümlülükleri ve nasıl oy kullanacakları konusunda bilinçlendirme kampanyası yürütülmesi, devlet okullarında oy kullanma yerlerinin hazırlanması ve başka faaliyetler de söz konusudur.

Harcama planında öngörülen ödeneklerin finanse edilmesi için gereken kaynakların bir kısmı, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda Seçim Kanunu doğrultusunda seçimler yapılması için öngörülen giderler kapsamında sağlanacak, kalan kısmı ise 2019 yılı merkezi yönetim bütçe harcamalarının / transferlerinin yeniden yapılandırılmasıyla sağlanacaktır.


DİĞER HABERLER