Yetkililer, aile içi şiddete karşı sert önlemler hazırlıyorSalı, 18 Ocak 2022

Yetkililer, aile içi şiddete karşı sert önlemler hazırlıyor

Adalet Bakanı Nadejda Yordanova, Aile İçi Şiddetten Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının hazırlanmasında yer alan devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından (STK) çok çeşitli uzmanlarla yapılan bir çalışma toplantısında, “Aile içi şiddet, genellikle aile içinde kalan hem küresel olarak hem de Bulgaristan toplumu için son derece ciddi bir sorundur. Özellikle pandemi bağlamında bu sorunun tırmanması, sorunun çözülmesi konusunu bir öncelik haline getiriyor. Bu nedenle, Aile İçi Şiddetten Koruma Kanunu'nda değişiklik yapan kanun tasarısında Meclisteki tüm parti gruplarından milletvekillerinin katılımıyla bir çalışma grubunda tartışmalı konularda ivedilikle uzlaşma aranacaktır” diye kaydetti.

Tartışma toplantısına Kiril Petkov Kabinesi Başkanı ve Hükümet Sözcüsü Lena Borislavova, Bulgaristan Kamu Denetçisi (Ombudsman) Diana Kovaçeva, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı İvan Krıstev de katıldılar. Tasarının kamuoyunda tartışılması sırasında görüş bildiren STK’ların temsilcileri de toplantıya davet edildiler.

Yordanova, “Toplum için bu çok önemli konu olan aile içi şiddet konusunda kararlı adımlar atılması gerekiyor. Bu nedenle, tartışmalı konularda anlaşmazlıkların giderilmesi ve yasa tasarısının Bakanlar Kurulunun onayına sunulması sürecini hızlandırmak için hafta sonuna kadar Mecliste temsil edilen tüm partilerden milletvekilleri ve yasa tasarısının hazırlanmasında yer alan uzmanlarla bir toplantı düzenliyoruz” dedi.

Aile içi şiddetle mücadelenin Başbakan Kiril Petkov ve tüm kabine üyelerinin desteklediği bir dava olduğunu söyleyen Kabine Başkanı, konudan sorumlu olacak Başbakan Yardımcısının belirleneceğini de sözlerine ekledi.

Ombudsman Kovaçeva, “Bu hükümetin görev süresinin başında bu çok önemli konuyu açmak siyasi cesaret işidir” diye kaydederek, geçen yıl Ombudsmanın himayesinde düzenlenen 100'den fazla kişinin katıldığı tasarıyla ilgili çevrim içi bir tartışma toplantısı yapıldığını anımsattı.

Toplantıya katılanlar, karşıt görüşler ve Aile İçi Şiddetten Koruma Kanunu’nda değişiklik önerileri üzerinde anlaşmaya varılıncaya kadar kamuoyunda tartışmalar dahilinde gündeme getirilen kilit önem arz eden konular üzerinde çalışmaya devam etmeye hazır olduklarını ifade ettiler.


DİĞER HABERLER