Yetkililer, lüks otomobiller ve mülklerin satın alındığı paraları inceleyecekPazartesi, 29 Ocak 2018

Yetkililer, lüks otomobiller ve mülklerin satın alındığı paraları inceleyecekSavcılık, Milli Gelir Ajansı (NAP) ve İçişleri Bakanlığı (MVR), lüks otomobiller ve mülklerle sahip olan Bulgaristan vatandaşlarına yönelik kapsamlı bir inceleme başlattı. Konutların ve arabaların alındığı paraların nasıl elde edildiği incelenecek.

Denetim, değeri 500 bin levanın üzerinde mal edinenlerin yanı sıra tüm lüks otomobil sahiplerini kapsayacak.

İstatistiklere göre 2015 ve 2016 yıllarında 245 kişi, değeri 500 bin ile 800 bin leva arasında değişen, 120 kişi ise değeri 800 bin levadan fazla olan mülk satın aldı. Bulgaristan'da trafiğe kayıtlı araç arasında 50 Maybach marka, 193 Bentley marka, 31 Lamborghini marka, 68 Rolls Royce marka ve 93 Ferrari marka lüks otomobiller bulunuyor.

NAP, pahalı araçların ve mülklerin satın alındığı paranın kökeni tespit etmek için vergi denetimi yapmak zorunda kalacak. Özellikle otomobiller için, bir arabanın satın alındığı iddia edilen fiyatın, işlem esnasında piyasa fiyatlarına karşılık gelip gelmediği analiz edilecektir.

MVR, lüks mülklerin satıcıları hakkında veri toplamak zorunda kalacak, alım satım işlemlerinin ne zaman ve nerede yapıldığını, ilgili şahıslar, şirketler olup olmadığını ve nasıl bir faaliyette bulunduklarını kontrol edecek.


DİĞER HABERLER