Yıl ortasına kadar çiftçilere 1 milyar leva destek ödenecekPerşembe, 27 Ocak 2022

Yıl ortasına kadar çiftçilere 1 milyar leva destek ödenecek

Devlet Tarım Fonunun (DFZ) web sitesinde yayınlanan gösterge niteliğindeki destek ödeme takvimine göre, çiftçiler yıl ortasına kadar 1 milyar leva destek alacak. Destek ödeme takvimi, çiftçilerin hangi ödemeleri ne zaman bekleyebileceklerini bilmeleri ve faaliyetlerini planlamaları için yayınlanıyor.

Bu yıl için ilk ödemelerin, sığır ve süt koyunu ve keçisi yetiştiriciliğine ilişkin geçici ulusal destek programlarınca verilen desteklerin ikinci dilim ödemeleri olarak ocak ayının sonunda yapılması bekleniyor.

Şubat 2022'de hayvan yetiştiriciliğine yönelik 10. Agroekoloji ve İklim Tedbiri kapsamındaki ödemeler, aynı tedbir kapsamındaki diğer faaliyetlere ilişkin destek ödemeleri ise Nisan 2022'de yapılacak.

Üretimle ilişkili meyve ve sebze yetiştiriciliğine ilişkin destek programları kapsamında ödemeler mart ayı başında başlayacak ve 7 ayrı tedbir kapsamındaki ödemeler aşamalı olarak ay ortasına kadar yapılacak. Ocak ayı sonuna kadar çiftçiler meyve ve sebze üretimi yapıp ürünlerini sattıklarına dair gerekli belgeleri sunacaklar.

Tütün yetiştiricileri sübvansiyonlarını mart ayı ortasında alacak. Mart ayının sonunda 108 milyon levanın üzerinde bir bütçe bulunan fonların yeniden dağıtılmasına ilişkin program kapsamındaki ödemelere başlanacak.

Nisan 2022'de çevresel gereksinimlerin uygulanmasına yönelik doğrudan gelir desteği ödemelerine, protein bitkileri ve pamuk yetiştiriciliğine ilişkin ödemelere başlanılması bekleniyor.

11. Organik Tarım Tedbiri kapsamındaki ödemeler, 28 Şubat 2022 tarihine kadar Tarım Bakanlığının tarım ürünleri ve organik olarak üretilmiş gıdaların üreticileri, işleyicileri ve tüccarlarına ilişkin veri tabanının tamamen güncellenmiş olması koşuluyla 15 Nisan - 20 Mayıs döneminde yapılacak.

12. Natura - 2000 Tedbiri ve Su Çerçeve Direktifi kapsamındaki ödemeler ve 13. tedbir kapsamındaki nihai ödemeler mayıs ayında yapılacak. Haziran 2022'nin ortasına kadar ek ödemeler ve genç çiftçiler ve küçük çiftlik sahiplerine yönelik tedbirler kapsamındaki ödemeler de yapılacak.

 


DİĞER HABERLER