Yıl sonuna kadar çiftçilere yaklaşık 1,3 milyar leva destek ödenecekCuma, 29 Ekim 2021

Yıl sonuna kadar çiftçilere yaklaşık 1,3 milyar leva destek ödenecek

Basın açıklaması yapan Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Prof. Dr. Hristo Bozukov,  “Yıl sonuna kadar toplam yaklaşık 1,3 milyar leva tutarında destek ödemeleri planladık. Geçici hükümetin görev süresinin başlangıcından bu yana çiftçilere çeşitli programlar kapsamında 533,57 milyon leva ödeme yapıldı” diye kaydetti. Bakan, Devlet Tarım Fonu Yönetim Kurulunun Covid-19'un olumsuz ekonomik etkisinin üstesinden gelmek için çiftçilere maksimum 72 milyon leva tutarında likidite desteği verilmesini öngören tedbirin uygulanmasına ilişkin talimatları onaylayacağını önceden duyurdu.

Bu kaynaklar hayvancılık, tarla bitkileri yetiştiriciliği ve arıcılık sektörlerinde faaliyet yürüten 50 bin çiftçiye ulaşacak. Bunların 19 652'si hayvan yetiştiriciliği yapmakta ve onlara toplam 37,5 milyon leva destek verilecek. Süt ineği, et ineği ve manda yetiştiriciliği içi hayvan başına 77 leva destek ödemesi yapılacak. Dağ inekleri ve et inekleri / düveler için hayvan başına 45 leva ödenecek. Koyun ve keçiler için hayvan başına 19 leva, dağ koyunları ve keçiler için hayvan başına ve geçici ulusal destek programı kapsamında 15 leva destek verilecek.

Prof. Dr. Bozukov, arıcılara yapılan toplam yardım tutarının 5 milyon leva olduğunu ve bu yardımın 6 285 çiftliğe ulaşacağını ve onların her bir arı ailesi için 7 leva destek alacaklarını vurguladı. Bakan, ayrıca meyve ve sebze yetiştiren yaklaşık 21 bin çiftçiye 29,5 milyon leva sağlanacağı bilgisini verdi. Elma, armut, kiraz/vişne, şeftali, kayısı, zerdali, çilek ve ahududu yetiştiren çiftçiler hektar başına 550 leva, erik ve sofralık üzüm yetiştiren çiftçiler ise 280 leva destek alacaklar. Domates, salatalık, kornişon ve patlıcan yetiştiriciliği için hektar başına 800 leva, biber yetiştiriciliği için 1120 leva, patates, soğan ve sarımsak yetiştiriciliği için 600 leva, havuç, lahana, karpuz ve kavun yetiştiriciliği için 300 leva, serada salatalık, domates ve biber yetiştiriciliği için 3300 leva ve şaraplık üzüm yetiştiriciliği için 170 leva destek verilecek. Başvurular kasımda başlayacak, ödemeler ise aralıkta yapılacak.

Ekim ayı ortasında 4.2 Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi / Pazarlanmasına Yönelik Yatırımlar Alt Tedbiri kapsamında başvuru kabulüne başlandığını anımsatan Bakan, başvuruların 25 Şubat 2022 tarihine kadar kabul edileceğini belirtti. Bu alt tedbir kapsamında toplam 387 milyon levanın üzerinde destek öngörülüyor. Alt tedbir, üretim faktörlerinin daha iyi kullanılmasını, yeni ürünlerin geliştirilmesine ve gıda kalitesi ve güvenliğinin ve bunların izlenebilirliğinin iyileştirilmesini teşvik edecek. Prof. Dr. Bozukov, Kırsal Kalkınma Programı kapsamında Kasım’da genç çiftçileri ve küçük çiftlikleri hedef alan iki destek prosedürünün daha başlatılacağını belirtti. Bakan, bu program kapsamında geçici hükümetin görev süresinin başlangıcından bu yana 451 sözleşme imzalandığını ve bu sözleşmeler kapsamında sağlanan hibe miktarının 89 milyon levanın üzerinde olduğunu söyledi.

Mayıs ortasından şu ana kadar Denizcilik ve Balıkçılık Programı kapsamında imzalanan 141 sözleşme kapsamında toplam 5 368 197,54 hibe desteği sağlandığını kaydeden Prof. Dr. Bozukov, Üretimle İlişkili Olmayan Sığır ve Manda Yetiştiriciliğine İlişkin Geçici Ulusal Destek Programı kapsamında hayvan üreticilerinin 26 Ekim’de ilk aşamada 18,7 milyon leva tutarında destek aldıklarını belirtti. Bakan,  yıl sonuna kadar 2021 üretim yılı için doğrudan gelir desteği ödemeleri kapsamında toplam 865 milyon leva tutarında ödeme yapılması öngörüldüğünü açıkladı.


DİĞER HABERLER