Yılın Eğitim Arabulucusu Ödülü finalistlerinden biri Ardinolu Fatme ArslanCuma, 24 Aralık 2021

Yılın Eğitim Arabulucusu Ödülü finalistlerinden biri Ardinolu Fatme Arslan

Amalipe Etnik Topluluklar Arası Diyalog ve Hoşgörü Merkezi, büyük ödül Yılın Eğitim Arabulucusu Ödülü’nü kazanmak için oylamaya katılanların güvenini kazanıp oylarını almak için mücadele edecek beş finalistin belli olduğunu duyurdu.

Yılın Eğitim Arabulucusu Ödülü’nü kazanmak için yarışmaya devam eden beş finalist Fatme Arslan, Georgi Samirov, Nikolay Ognyanov, Tihomir Georgiev ve Mira Stefanova’dır.

Finalistlerden biri de tek Türk olan Ardino’nun (Eğridere) Diamandovo köyünden Fatme Behçet Arslan’dır. Yarışmaya Plovdiv (Filibe) şehrinden katılan Fatme, oradaki Gotse Delçev Ulaştırma ve İnşaat Teknolojileri Meslek Lisesinde eğitim arabuluculuğu yapıyor. Bir eğitim arabulucusu olarak etnik kökenleri ne olursa olsun her çocuğun başarısı için mücadele ediyor. Her çocuğun çocukluğunu, okul yıllarını okul sıralarında yaşıtlarıyla birlikte yaşama hakkı vardır. Tüm çocukların bu ülkenin onurlu birer vatandaşı olmalarını, haklarının yanında yükümlülüklerinin de olduğunu bilmelerini istiyor. Fatme, 2020 yılından itibaren eğitim arabulucusu olarak görev yapmaktadır.

Arabulucu olarak kısa kariyerine rağmen çok şey başardı. Azınlıklar ve kurumlar arasında bir köprü olabileceğini kanıtlamayı başardı. Plovdiv şehrinin “Arman Mahala” olarak bilinen semtin sakinleri onu iyi bir insan olarak tanıyor, çünkü yardıma muhtaç ailelere kıyafet toplamak ve dağıtmak gibi çeşitli kampanyalar yürütüyor. Ayrıca birçok aileyi mutlu ettiği hayırsever girişimlerde bulunur ve çoğu zaman kendi parasını kullanarak ihtiyaç sahibi ailelere yiyecek alır, kıyafetler dağıtır.

Fatme okulda 400'ün üzerinde öğrenciyle çalışıyor. Her gün sistematik bir biçimde devamsızlık yapan çocukları okula geri döndürmeye çalışıyor. Halk tarafından tanındığı için mahalleyi sevinçle dolaşır. Fatme, karşılaştığı zorluklara rağmen okulu bırakma riski olan çocukları geri döndürdü. Çocukları okul hayatına ve kamusal hayata dahil etmek için her yolu deniyor.

Fatme şu anda okulda bir Veliler Kulübü kurmaya ve çeşitli konularda günlük toplantılar yapmak için velileri çekebilmek için çalışıyor. Fatme, Amalipe Merkezinin okulla birlikte düzenlediği tüm kampanyalara katılmaktadır.

Ödülü kazanan finalist, Amalipe Merkezinin Facebook sayfasındaki (ve Instagram'daki) fotoğrafı en çok beğeni ve yorum alan kişi olacaktır.


DİĞER HABERLER