Yoğun yağışlar nedeniyle buğday rekoltesi 1milyon ton azaldıPerşembe, 26 Temmuz 2018

Yoğun yağışlar nedeniyle buğday rekoltesi 1milyon ton azaldıUlusal Tahıl Üreticileri Birliğinden alınan malumata göre, geçen yılki son derece yüksek kaliteli buğday rekoltesinden farklı olarak bu yaz görülen yoğun yağış nedeniyle buğday daha ziyade yem için uygundur. Ambara konulan üründen buğday unu için kullanılan miktar ancak yüzde 20-30'unu oluşturur.

Resmi olmayan verilere göre bu yıl buğday rekoltesinin yaklaşık 5-5,5 milyon ton arasında olması bekleniyor. Geçen yılki rekolte ise 6,2 milyon ton olarak gerçekleşti.

Diğer kültür bitkilerine gelince onlarda rekolte biraz daha iyidir.

Çiftçiler, "Arpa, çoğunlukla yoğun yağışlardan önce hasat edildiği için rekolte beklenenin üzerindedir. Örneğin, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) bölgesinde dekarda 600 kg ürün alındı, bu dekardan alınan buğday veriminde daha çoktur" diye yorumda bulundular.

Ülkenin çoğu yerlerinde hasat kampanyası artık sona erdi. Olumsuz hava şartlarından dolayı bazı illerde buğday ekim alanlarının yüzde 20-30 arasında değişen kısmı hala hasat edilmedi. Stara Zagora (Eski Zağra) bölgesinde en son meydana gelen dolu yağışı ve fırtınalardan dolayı çiftçiler büyük zarara uğradı, çünkü henüz hasat kampanyası bitmemişti ve büyük ekim alanları tamamen tahrip oldu.

Dobruca'da da benzeri bir durum söz konusudur. Dobriç ve General Toşevo dolaylarındaki buğday ekim alanlarından alınması beklenen verim beklenenin çok altında olup birinci ilde dekarda 480-580 kg, ikinci ilde ise dekarda 500 kg verim alınması bekleniyor.

Güney Bulgaristan'da da verim çoğunlukla dekar başına 480 kg altındadır ve iyi bir rekolte elde eden çiftçiler az sayıdadır.


DİĞER HABERLER