Yolların bakımı ve yeni yol yapımı için 776 milyon levanın biraz üzerinde kaynak sağlandıÇarşamba, 01 Şubat 2023

Yolların bakımı ve yeni yol yapımı için 776 milyon levanın biraz üzerinde kaynak sağlandı

Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Mimar İvan Şişkov, bugünkü hükümet toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada, “Bakanlar Kurulu, Bulgaristan'da yolların bakımı ve yeni yolların inşası için 776 milyon levanın biraz üzerinde bir miktar kaynak ayırdı. Ocak ve Şubat ayları için kışın yolların bakımı ve kar temizliği için yaklaşık 158 milyon leva ve ayrıca ülkedeki büyük ve önemli altyapı tesisleri için yaklaşık 150 milyon leva sağlandı” diye bildirdi.

Bakan, “Hemus Otoyolu’nun tamamlanan ve işletmeye alınan Belokopitovo ve Bukhovtsi arasındaki bölümü inşa eden müteahhitlere gerekli ödemelerin yapılması için de fon sağlandı. Vidin - Botevgrad bölümünün inşaatına yönelik proje aşamalarından biri için de para sağlandı. Orada yaklaşık 7 kilometrelik bir bölümün üç ay içinde hizmete girmesi ve hizmete açılması bekleniyor. Miktarın bir kısmı Struma Otoyolu’ndaki Jeleznitsa Tüneli yakınında meydana gelen bir heyelan bölgesinin güçlendirilmesini finanse etmek için kullanılacak ve üç ay içinde Yunanistan'dan Sofya'ya uzanan kesimin trafiğe açılması amaçlanıyor. Fonların bir kısmı, işletmeye açılmak üzere olan Avrupa Otoyolu’nun Kalotina - Dragoman bölümünde yapılan inşaat ve montaj işleri için sağlandı” diye aktardı.

Şişkov, “Devlet, inşaat hızının kaybolmaması ve bu altyapı işlerinin tamamlanması için yılın başında fon sağladı” diye vurguladı.

Bakan, 438 milyon levanın 2020 - 2021 başında yaptırılan ve gerekli ödeneğin sağlanmadığı yol onarım bedellerinin ödenmesi için kullanılacağını ve bunun devlet ile yol inşaat firmaları arasında gerilim yarattığını açıkladı. Bu ödemeler, sadece devam ettiği tespit edilen onarımlar için yapılacak, çünkü büyük onarımlarla ilgili durum Meclis'te karara bağlanacak.

Mimar Şişkov, “Halk Meclisi, inşaat sektörüne ciddi zararlar veren kaçak inşaatı düzenleme yoluna gitmek istemedi” dedi.

Bakan, “Bu karar, sektörü finanse etmek için son derece önemli bir karar, böylece birkaç ay içinde Bulgaristan'da otoyol altyapısının bir kısmında önemli bir gelişme olabilir” diye vurguladı.


DİĞER HABERLER