Yolsuzluğu önlemek için orman müfettişlerine 100’er leva ikramiye verilecekPazartesi, 13 Eylül 2021

Yolsuzluğu önlemek için orman müfettişlerine 100’er leva ikramiye verilecek

Orman Ajansı, tüm atamaları askıya alıyor ve vicdanlı Orman Bakanlığı müfettişlerini teşvik ederek büyük kereste firmaları ile kontrol organları arasındaki bağımlılığı önlemek için ayda 100’er leva ikramiye veriyor.

Denetimler ve ihlallerle ilgili istatistikler, ciddi bir soruna işaret ediyor. Ormancılar, her yüz denetimde iki ihlal tespit edildiğini bildiriyorlar, ancak her 4-5 yerinde denetimde ajansın yönetimi de iki ihlal tespit ediyor. Ormanı Koru Sivil Toplum Platformu üzerinden verilen ihbarlar üzerine yapılan denetimlerde verimlilik %30'un üzerindedir. Bu, ciddi değişikliklere ihtiyaç olduğunu gösterir.

Ajans, personel politikasını iyileştirmek için tüm atamaları geçici olarak askıya alıyor. Kurum, ileride yapılacak atamalar için daha yüksek bir eğitim düzeyi koşulu belirleyecek ve vicdanlı çalışanları işe çekmek ve elde tutmak için daha iyi ücret ödemeyi garanti edecek. En iyi orman müfettişlerine özel bir fondan 100 leva ikramiye verilecek. Ancak ihlallerin kanıtlanamadığı kasıtlı olarak idari para cezası karar tutanağı düzenlenen durumlarda ikramiye verilmeyecek.

Ülkenin farklı bölgelerinde görevli kontrol ekiplerine daha sık ikramiye verilmesiyle yerel şirketler ile yetkililer arasındaki bağımlılıklar ortadan kaldırılacak.


DİĞER HABERLER