Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu: Tüm partilerden milletvekilleri hakkında yolsuzluk ihbarı varÇarşamba, 26 Eylül 2018

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu: Tüm partilerden milletvekilleri hakkında yolsuzluk ihbarı varNOVA TV'nin Merhaba Bulgaristan programına konuk olan Yolsuzlukla Mücadele ve Yasa Dışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu Başkanı Plamen Georgiev, "Bütün siyasi güçlerden milletvekilleri hakkında yolsuzluk ihbarları var. Sorun, savcılığa sunmak için yeterli delil toplayıp toplayamayacağımız" diye kaydetti.

Georgiev, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Delyan Peevski'nin hakkında ihbarda bulunulması sonucunda komisyonun milletvekilini denetlediğini açıkladı. Peevski hakkında suç duyurusunda bulunulmaması nedeniyle uzmanların tüm mal varlığını değil, yalnızca belgelerini kapsamlı bir incelemeye tabi tuttuklarını belirtti. Komisyonun, herhangi bir usulsüzlük bulamadığı anlaşıldı.

Georgiev, kanuna göre mal beyanda bulunmak zorunda olan üst düzey görevlilerden toplam 148 kişinin bunu yapmadığını söyledi. Onların arasında 23 Belediye Başkanı, Belediye Meclis başkanları, baş mimarlar, 66 hastane müdürü, bir eski milletvekili bulunuyor. Mevcut milletvekilleri ve Boyko Borisov'un başında olduğu üçüncü hükümette yer alan bakanlar da gerekli belgeleri teslim etmişlerdir.

Georgiev, mahkemelerde mal varlığına yönelik haciz kararıyla ilgili 288 davanın yürütüldüğünü bildirdi. Komisyon Başkanı,"2017'nin başında başlayan bir kontrolün ardından komisyon, eski Enerji Bakanı Trayço Traykov'un gelirleri ve mülkiyeti arasında 2,4 milyon levadan fazla tutarında tutarsızlık buldu. Bu nedenle mahkeme, mevcut Belediye Meclis Üyesine ait bir apartman dairesinin ikide birisine, bir stüdyoya, bahçe yerine, bir otoparka, hisselere, ayrıca mevduatları ve depozitolarına haciz koydu.

Traykov aleyhindeki soruşturma, EVN Elektrik Dağıtım Şirketi'nin kalan devlet payının satışına yönelik hakkındaki suçlamalardan kaynaklanıyor.

Georgiev,"Banka gizliliğini ortadan kaldırdık ve tüm vergi bilgisine sahibiz. Şimdi, bu kişiyi gelirlerini kanıtlayan bir beyanat sunmaya davet ediyoruz. Bunun için son tarih Cuma günüdür. Eğer bu beyannameyi vermezse haciz konulan tüm mal varlığına devlet el koyacak" diye izah etti.

Yolsuzlukla Mücadele ve Yasa Dışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu kurulduğundan beri şimdiye kadar 3,8 milyar leva tutarında mal varlığının haciz edilmesini talep etti. Devlet tarafından 120 milyon leva tutarında mal varlığına el konuldu.


DİĞER HABERLER